Hetek óta oldalazó mozgást mutatnak az állampapírok árfolyamai, ennek következtében a MAX index negyedév alatt siralmas teljesítményt ért el. A helyzet azonban komoly mértékű optimizmusra ad okot. A külföldiek tulajdonában lévő állampapír-állomány már meghaladja az 1220 milliárd forintot, ami a bizalom egyértelmű jele.
Az Európai Unió gazdaságaiban szintén "fokozódik" az optimizmus, a növekedés pedig jótékony hatással lehet a magyar kötvényhozamokra is. Végül a hazai szereplők kamatcsökkentési várakozásai emelhetők ki. Az elemzők többsége a jelenlegi 8,5 százalék helyett 8 százalékos jegybanki alapkamatot tartana indokoltnak. Az MNB kamatcsökkentéseinek időpontja azonban általában kisebb meglepetésként éri a szereplőket, hiszen a vágásokra - főleg tavaly - általában a leginkább várt időpont előtt vagy után került sor. Ez természetesen nem baj, hiszen a monetáris politika nem kívánságműsor.
A magyar lakosság megtakarítási szokásait továbbra is a túlzott óvatosság jellemzi. Bár a jelenlegi helyzetben már merészség is lenne a részvényalapokba történő rövid távú befektetés, de a kötvényalapok nagyobb arányú preferálása indokolt lehet. Az azonban kérdéses, hogy van-e már akkora szofisztikáltság a magyar lakosság körében, hogy hajlandóak lesznek a pénzpiaci vagy a rövidebb futamidejű kötvényalapokból a közepes kockázatú termékekbe történő átcsoportosításra.
Mindenesetre egyes alapcsaládoknál már megindult a tőkebeáramlás ezekbe a termékekbe. A legszembetűnőbb folyamat a Budapest (II.) Államkötvény Alapnál zajlik, amely 52,7 milliárd forintos nettó eszközértékével mára a cég vezető terméke lett. Emellett az első három hónapban figyelemre méltó friss pénzek érkeztek az MKB Állampapír, az OTP Maxima és a Postabank Millennium alapokba is.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.