A nemrég közzétett profitwar-ningszerű tájékoztató után nem okozott meglepetést a Rába első negyedéves gyorsjelentése. A futóműüzletág stagnáló teljesítménye mellett és az alkatrészüzletág vártnál gyengébb szereplése folytán csökkenő árbevételről számolt be a győri vállalat. Az értékesítés a tavalyi első három hónapban elért 14,16 milliárd forintról 11,89 milliárdra esett, a különbség nagyjából egyenlő mértékben oszlik meg az export (a dél-amerikai értékesítés csökkent) és a belföldi értékesítés (a profiltisztítás eredményképpen megszűnt tevékenységek bevételei) között.
Mint arról már korábban beszámoltunk, az alkatrészüzletág legnagyobb megrendelője, a Suzuki modellváltás és a beszerzési tevékenység változása miatt kevesebb személygépkocsi-ülést rendelt. Az alkatrészüzletág a tavalyi 15,5 millió dolláros árbevételhez képest az idén csak 11,6 millió dollár bevételt könyvelhetett el. Szintén jelentősen csökkent a járműüzletág forgalma (azt követően, hogy az alvázgyártást a Rába Futómű Kft.-be integrálták), az idei első három hónapban mindössze 1,5 millió dolláros.
A járműüzletággal kapcsolatban Steiner László vezérigazgató elmondta, hogy a jelenlegi 80 fős létszám projektjelleggel dolgozik. Mivel a speciális jármű gyártása és értékesítése legkorábban 2004-ben indulhat el, ezért addig főként a DaimlerChryslerrel létrehozott közös vállalat részéről számítanak fejlesztési munkákra és azokból némi árbevételre.
Az amerikai piacon lassú konszolidáció megy végbe, ami az idén még nem jelent sokat a Rába Futómű Kft. számára.
A menedzsment fókuszában most az alkatrészüzletág áll, amelynél a már ismertetett öszszevonások és egységesítés mellett piacbővítést is tervez a Rába (ez akár vegyes vállalat vagy akvizíció formájában is elképzelhető).
A Rába üzemi szinten 79 millió forint nyereséget ért el a tavalyi 470 millióhoz képest, ami elsősorban a dollár árfolyamának kedvezőtlen alakulásával magyarázható. A pénzügyi eredmény ugyanakkor kompenzálta a devizaárfolyamokból adódó különbséget. A 288 millió forintos pénzügyi eredmény jelentős része a fedezeti ügyletekből származik, aminek ugyan a nagy része csak számviteli eredmény (március 31-i árfolyamra értékelve), hiszen még nem futott ki a pozíció. Az első negyedévben 8,5 millió dollárnyi forward ügylete járt le a Rábának, ami 90 millió forint cash bevételt eredményezett, és mint ilyen - feltételezve, hogy a Rába konzekvens és folyamatos fedezeti politikát folytat - szinte üzemi eredménynek is felfogható, hiszen csak devizaárfolyamok mozgását hivatott csillapítani, ez esetben a potenciális veszteségeket ellensúlyozni.
A társaság mindezek eredményeképp 270 millió forint adózott eredményt ért el, ami csaknem háromszorosa a tavalyi 99 milliónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.