BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szomorkás jelen, bizonytalan jövő

A kedvezőtlen inflációs adat, majd a jegybank kamatemelése egyáltalán nem tett jót a kötvény- és pénzpiaci alapok teljesítményének sem. Emellett a tőzsdén is erős korrekció zajlott le, így a rövid távú teljesítmények itt is visszaestek. A nyári hónapokban az alappiac szolidabb mértékű növekedése várható, ami szinte kizárólag a pénzpiaci és a rövid papírokat tartó kötvényalapokra fog koncentrálódni.

Hideg szelek fújnak az állampapírpiacon, hiszen a kedvezőtlen inflációs adat és a jegybank kamatemelése még rövid futamidejű papíroknál is hozamnövekedést generált. A hektikus piacon sem gyakori jelenség, hogy a MAX kétéves összehasonlításban is gyengébben teljesített, mint az RMAX index.

A BUX 8300 pont közelében van, vagyis visszatért a parlamenti választásokat megelőző szintre. Az elemzők többsége sávkereskedést vár az elkövetkező hónapokban, vagyis a nagyobb papírok árfolyama vagy nem mozdul el jelentősen, vagy a mozgások kiegyenlítik majd egymást. A várakozások szerint a BUX 8300-8700 pont között fog ingadozni. Természetesen a kisebb kapitalizációjú kibocsátóknál lehetnek váratlan és nagyarányú elmozdulások is. Így az egyes részvények árfolya-mára nagyobb hatással lesznek a vállalati hírek, mint a piac egészét megmozgató hatások. Nagy kérdés, hogy az alapkezelők mernek-e kockáztatni a kisebb papírokkal, vagy egy megosztott portfólióval kivárják a piac egészének fellendülését.

A forint volatilis árfolyammozgása és az euró várt erősödése sajátos befektetési célpontot adhat az európai részvények és kötvények vonatkozásában. A magyar befektetők között azonban meglehetősen kisszámú réteg olyan szofisztikált, hogy ilyen szegmensekben is megossza portfólióját.

Ennek megfelelően az alappiac idei dinamikus növekedése valószínűleg kissé megtorpan az elkövetkező hónapokban. A tőkebeáramlás még a pénzpiaci és a kisebb kockázatú kötvényalapoknál is visszafogottabb lesz. A kedvező makrogazdasági folyamatok beindulásáig ugyanis a bankbetétek nagyobb elszívó hatást fognak gyakorolni. A 850 milliárd forintos összesített nettó eszközérték az idén minden bizonnyal eléri az 1000 milliárdos határt, de meglepő lenne, ha erre ősz előtt sor kerülne.

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.