A befektetési alapok dinamikus növekedése imár 15 hónapja tart, ezen belült az elmúlt egy évben 600-ról 860 milliárd forintra bővült a nyílt végű konstrukciók összesített nettó eszközértéke.
A folyamatot azonban nem követte a termékek számának gyarapodása, hiszen 2001 júniusa óta egy darabbal csökkent az alapok száma, így most 95 konstrukció működik a piacon. Ezen belül hat alap megszűnése és csak öt létrehozása történt meg. Egyértelműen megfigyelhető, hogy az alapkezelők a speciális igényeket kielégítő termékeket indítottak, hiszen mindegyik első a megcélzott piaci szegmensben.
Az OTP Dollár Kötvény és az OTP Euró Kötvény a devizamegtakarításoknak nyújt alternatívát, hiszen a nettó eszközértéket az alap nevében szereplő devizában állapítják meg. A CA TopPharma az első iparági alap Magyarországon. A Raiffeisen Likviditási ala-csony kockázat mellett az adóhitel igénybevételének lehetőségét is nyújtja az ügyfeleinek. A néhány hete indult K&H Ingatlanpiaci pedig az első alapok alapja konstrukció.
Az alapkezelők rangsorában a legjelentősebb megugrást a K&H produkálta, amely pénzpiaci termékének offenzívája miatt immár a harmadik legtöbb vagyont kezeli.
Az alapok számának stagnálása egészséges vagyonkoncentrációval járt együtt. Már 51 alapban van több mint egymilliárd forint, ezen belül 14 tőkéje a tízmilliárd forintot is meghaladja. Ellenben 11 konstrukció mérete nem éri el a tőkepiaci törvényben meghatározott minimális induló saját tőkét.
Mivel nem valószínű, hogy újabb szereplő komolyabb részt tudna hasítani magának a piacból, ezért a további innováció a meglévő alapcsaládokon belül történhet meg. A kisebb alapok fenntartását egyébként a törvényi előírások sem támogatják.
Az alapok számának nagymértékű emelkedésére tehát nem számíthatunk, de a meglévő termékek átalakítása továbbra is kedvelt terep lesz egy új befektetési stratégia megvalósításához.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.