A világ részvénypiacain nem rajzolódtak ki érdemleges trendek az elmúlt fél évben, az amerikai elsődleges részvénykibocsátások (initial public offering - IPO), tőzsdei bevezetések esetében azonban kissé kedvezőbb a kép. A vezető részvényindexek - persze nagyobb emelkedésekkel és esésekkel kísérve - alapvetően tavaly november óta szinte alig mozdultak el, az IPO-k esetében viszont némi nyereséget lehetett elérni, ha valaki a kibocsátási áron jegyzett.
Emlékezetes, hogy az IPO-k fénykora nagyjából egybeesett a 2000. év internetlufijával: az őrület idején a reálisan gondolkodó cégvezetők nem hagyhatták ki a külső pénzbevonás lehetőségét, hiszen bármit el lehetett adni csillagászati árakon. A több mint egy évig tartó józanodás vége felé, tavaly ősszel alig akadt cég, mely IPO-val jelent volna meg, s noha az utóbbi hónapokban érezhetően megmozdult a piac, az aktivitás meg sem közelíti a hajdani értéket, a befektetők pedig minden korábbinál árérzékenyebbek lettek.
A tavalyi év fő jellemzője az IPO-k számának drasztikus csökkenése, ez azonban a "minőség" javulásával párosult. A korábbi évek 375-ös átlagával szemben csak 83 új kibocsátásra került sor Amerikában, a frissen tőzsdére kerülő cégek között azonban egyre több lett a hosszú évek óta nyereségesen működő társaság. Az év elejének rossz hangulata után az utolsó hónapokban élénkült meg a kibocsátási kedv, s a felfutás kisebb mértékben, de folytatódott az idén is. Ugyan nagyjából az év végi szintre állt be a havi kibocsátások száma, de az IPO-val kapcsolatos kérelmek mennyisége az utóbbi hetekben látványosan megugrott. A legfrissebb összesítés szerint a múlt hét végéig 37 IPO-t jegyeztek fel a tengerentúlon, miközben a tavalyi év azonos időszakában 31-et. Az aktivitás azonban a múlt héten jelentősen megnőtt, ami ezen a héten is megmarad: a múlt heti hét IPO után most kilenc kibocsátás várható, ezek során összesen egymilliárd dollárt gyűjthetnek össze a cégek. Az év végére a várakozások szerint az IPO-k száma elérheti a 150-et.
Igen tanulságos ugyanakkor a nyereséges és veszteséges cégek kibocsátási kedvét összevetni: a táblázatból jól látszik, hogy az idén már a IPO-k nagyobb része profitábilis cégek nevéhez fűződik. Mindez együtt járt a techkibocsátások arányának csökkenésével, ami a Nasdaq-bevezetések számát is jelentősen visszavetette. 2000 negyedik negyedében még az új bevezetések 78 százaléka a Nasdaqon történt, a tavalyi harmadik negyedre ez az arány 64 százalékra csökkent. A Nasdaq még a tavalyi utolsó negyedben is megtartotta vezető szerepét, azonban az idei első negyedévben a New York-i Értéktőzsde átvette a vezetést: az IPO-t végrehajtó cégek 60 százaléka választotta a hagyományos piacot. A múlt heti hét IPO közül viszont öt technológiai cég, és feltétlen érdemes megemlíteni, hogy az ilyen cégeken belül az internetszektor egyre inkább visszakerül a befektetői érdeklődés középpontjába.
Az utóbbi hónapok nagyobb érdeklődése mellett meg kell jegyezni, hogy a befektetők csak igen nagy diszkont mellett hajlandók megvásárolni az újonnan kibocsátott papírokat. Ismét csak Amerikáról beszélve így az is elmondható, hogy ha a korábbi csillagászati nyereségek el is maradtak, általában megérte még mindig a kibocsátások során részvényt jegyezniük a befektetőknek. Az elmúlt öt hónap IPO-i eddig átlagosan 16 százalékos nyereséget hoztak a befektetőknek, de például az öt újonnan bevezetett kiskereskedelmi cég papírja átlagosan 22 százalékkal állt magasabban a múlt hét végén kibocsátási áránál. Természetesen nem volt mindegy, hogy melyik papírra szavaztak a befektetők: számos, főleg technológiai cég árfolyama hamar a kibocsátási ár alá esett. A legnagyobb buktát ugyanakkor egy gyógyszeripari IPO-val lehetett elérni (DOV Pharma, első nap 33 százalékos zuhanás).
A legjobban teljesítők között természetesen megtalálható egy netszektorból való papír: az on-line fizetőrendszert fejlesztő PayPal. Már bevezetésekor 54 százalékot ugrott a kibocsátási árhoz képest, a rekorder JetBlue Airways pedig 67-et. Két hete a Netflix személyében újabb internetpapír debütált sikeresen.
Az összességében mind a cégek, mind a befektetők szempontjából inkább kedvező amerikai helyzettel éles ellentétben áll Európa, ahol 1995 óta nem látott mélységbe süllyedt az IPO-k száma. Angliában például áprilisban mindössze öt elsődleges kibocsátásra került sor, ráadásul közülük a legnagyobb jelentős veszteséget okozott a befektetőknek: a szigetországban hanghordozó- és könyváruházairól jól ismert HMV esett jócskán kibocsátási ára alá rögtön az első kereskedési nap. A kibocsátásokkor vásárló befektetők ugyan átlagosan 13 százalékos nyereséget érhettek el az idén Angliában, de a tavalyi európai IPO-k kétharmada már kibocsátási ár alatt áll.
Ilyen körülmények között meglehetősen kétségesnek tűnik, hogy az új kormány - a tervek szerint a cégek tőzsdei tőkebevonását is ösztönző - magyarországi tervei jelentősebb mértékben, és főként belátható időtávon belül sikerhez vezethetnek.
Ács Gábor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.