A részvénypiacok gyenge teljesítményével elégedetlen befektetők mostanában a kötvénypiacon sem találhatnak gyógyírt az árfolyamok esése okozta sebekre. A gazdasági növekedés megtorpanása, a mélybe ereszkedő kamatlábak s eközben az inflációs veszély felerősödése nem kedvezett a kötvénypiacoknak, s a fix kamatot hozó papírok tulajdonosainak többsége az idén eddig legfeljebb azt mondhatja el, hogy kevesebbet vesztett, mint ha részvényekbe fektette volna a pénzét.
A magyar kötvényeket vásárló befektetők még a legszerencsésebbek között érezhetik magukat, hiszen jó esetben pozitív reálhozamot könyvelhettek el az év eleje óta. A hazai kötvényalapok mintegy fele ugyanis az utóbbi fél évben az inflációt meghaladó megtérülést biztosított, az euróban vagy dollárban elszámoló befektetők pedig extra nyereséget is realizálhattak a forint erősödésén. Igaz, az utóbbi három hónapban már alig akadt reálhozamot biztosító kötvényalap.
A kelet-európai kötvénypiac egésze azonban ennél lényegesen rosszabb teljesítményt nyújtott. A Standard & Poor's adatbázisában szereplő kelet-európai kötvényalapok dollárban számolva átlagosan 5,5 százalékos hozamot produkáltak az év eleje óta, a zöldhasú gyengülése miatt azonban ez forintban számolva gyakorlatilag nullának felel meg. Ezzel egybevág a magyar piacon egyetlen hasonló konstrukcióként működő CA Közép-európai Kötvény Alap alig 1 százalékos hathavi hozama.
A nyugati kötvénypiacokon ennél még rosszabb esélyekkel indulhattak a befektetők. Az eurózónában kibocsátott kötvényekbe fektető alapok enyhén negatív hozamot mutattak ki az év eddigi részében, a forint erősödése azonban itt tovább rontotta a magyar befektetők megtérülését. Az amerikai kötvényeket vásárló befektetők átlagos hozama dollárban számolva ugyan megközelítette az 1,5 százalékot, forintban azonban már itt is veszteség mutatkozik.
Az átlagot jóval meghaladó hozamot értek viszont el január óta azok az ázsiai kötvényalapok, melyek nem vásárolnak japán papírokat. A dollárban 8 százalékot meghaladó nyereség azonban forintban már ismét csak nem mondható számottevőnek. Tíz százalék fölötti dollárhozamot produkáltak a norvég kötvények, ezek viszont az utóbbi időszakban aligha kerültek a magyar befektetők figyelmének középpontjába.
Általánosságban elmondható, hogy a feltörekvő piaci kötvényalapok jobb hozamokat értek el, mint a fejlett piacokon vásárlók. A kockázatosabb viszont ezúttal sem jelentett egyben magasabb hozamút is, hiszen például a rosszabb hitelminősítésű (ezért magasabb hozamú) kötvényekkel Európában kevesebbet lehetett keresni, mint a jó besorolással forgó papírokkal.
A bizonytalan részvénypiacokról a kötvényekbe menekülő tőke ugyan időről időre lökést adhat a fix kamatozású instrumentumoknak, de látványos hozamra a közeljövőben sem lehet számítani. Az inflációs nyomás megerősödésével kapcsolatosan egyre nagyobb súllyal jelennek meg a kamatemelési várakozások mind Európában, mind az Egyesült Államokban, s ezek aligha segítik majd a kötvénypiacot. Kelet-Európában eközben az infláció csökkenésének megakadása okoz fejtörést a befektetőknek.
Amerikai kötvények vásárlása rövidebb időtávon csak azoknak ajánlott, akik a dollár jelentős erősödésére számítanak az euróval - s a forinttal - szemben. Az éven belüli amerikai kincstári váltók hozama jelenleg ugyanis alig 2-2,5 százalékon áll. Az eurózónában már 3,5-4, Nagy-Britanniában pedig már 4 százalék fölötti hozammal forognak a 3-12 hónapos futamidejű állampapírok. Lejáratig megtartva ezek csak akkor tekinthetők jó befektetésnek magyar szempontból, ha a forint gyengülni kezd az euróval szemben. Természetesen előfordulhat, hogy idő előtt árfolyamnyereséggel túl lehet adni rajtuk.
Eltűnt a kelet-európai - főként a lengyel - kötvények korábbi vonzereje is, mely a meglehetősen magas nominális hozamokból adódott. A cseh hozamok jelenleg 3,9-től 5,3 százalékig terjednek a hozamgörbe egy- és tízéves vége között, Lengyelországban pedig a magyarországihoz hasonlóan 8,8 és 7,6 százalék között alakulnak. Ráadásul elemzők szerint mind a cseh korona, mind a lengyel zloty esetében jelentős a leértékelődés kockázata. (OP)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.