BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebbet ajánlanak vételre

A nemzetközi tendenciának megfelelően a magyar részvénypiacon is egyre több az olyan papír, amit csak tartásra, s nem vételre ajánlanak az elemzők. Az első negyedéves eredmények megjelenése óta az előrejelzések és az ajánlások inkább a negatív irányba változtak.

A korábbiakban megszokotthoz képest kevéssé mutatkoztak aktívnak a befektetési bankok elemzői a magyar részvényekre vonatkozó ajánlások és előrejelzések módosítása terén az első negyedéves gyorsjelentések megjelenését követően. Bár a cégek eredményei nagyjából ugyanannyi esetben maradtak el a várakozásoktól, mint ahány esetben meghaladták azokat, az elemzők többségében inkább negatív változtatásokat hajtottak végre.

Többségében romlott a Matáv megítélése is, pedig a távközlési cég első negyedéves nettó nyeresége 50 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, s 8 százalékkal haladta meg az előzetes Reuters-felmérésben szereplő piaci konszenzust. A profitkilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság növekedése mindenesetre egyértelmű, az elemzői EPS-előrejelzések egyre nagyobb mértékben szóródnak. A Merrill Lynch például 60 forint alatti részvényenkénti nyereséggel számol az idén, a HSBC viszont közel 90 forintot jósol. A többség mindenesetre arra számít, hogy a Matáv nyeresége nem fogja elérni a tavalyi szintet.

A negyedéves gyorsjelentés kiadását követően a Goldman Sachs és az UBS Warburg is tartásra rontotta a Matáv részvé-nyeire vonatkozó ajánlását. A Goldman Sachs elemzője szerint ugyan az első háromhavi eredmény megfelelt a várakozásoknak, a macedón leányvállalat, a Maktel jövedelmezősége azonban gyengébbnek látszik, s nehezen lesz elérhető a tervbe vett 50 százalékos EBITDA-marzs (az amortizáció, értékcsökkenés, adó- és kamatfizetés előtti eredmény, valamint az árbevétel hányadosa). Ráadásul a bevételek eróziója az év második felében várhatóan felgyorsul a távközlési piac liberalizációjának hatásaként - állítják Londonban.

Ugyancsak tartásra romlott az Egisre vonatkozó ajánlás a Concorde és az ING elemzőinél. A gyógyszercég első negyedéves számai ismeretében alacsonyabbra tette az idei és a jövő évi EPS-prognózisát az Erste Bank is. Az Egis nyeresége elmaradt az elemzői várakozásoktól, elsősorban a megugró marketingköltségek miatt. Ráadásul a cég vezetése jelezte, hogy a termékek piacra vitelének költségei jelentős mértékben tovább fognak emelkedni. Ekkor még az elemzők nem is számoltak azzal, hogy elmarad az állami támogatású gyógyszerek árának emelése, ami az Egis közlése szerint havi 80 millió forintos veszteséget jelent a társaságnak.

Lejjebb kerültek a Pannonplast várható nyereségével kapcsolatos előrejelzések is. A műanyagipari társaságnál 1,5 milliárd forintos nettó profitot terveznek az év végére, ennek elérésében azonban csak a legoptimistább elemzők bíznak. A Concorde tartásra rontotta a Pannonplast-részvényekre vonatkozó ajánlását.

A piaci szereplők attól tartanak, hogy a társaság tőzsdei jegyzését nemcsak a kedvezőtlen gazdálkodási környezet tartja nyomás alatt, hanem az egyik főtulajdonos, a Karsai Holding esetleges kiszállása is. A Karsai Holding még tavaly 10 százalék fölötti részesedést halmozott fel, mivel azonban együttműködési tervei nem találtak támogatásra, 1,9 százalékot már eladott a Pannonplastnak. Sokan valószínűnek tartják, hogy az árfolyam kisebb emelkedése esetén a Karsai Holding újabb pakettel lépne a piacra eladóként, ami ismét lenyomná a tőzsdei jegyzést.

Némi jó hírt kaphattak viszont a Rába részvényesei, az Eastbrokers ugyanis a negyedéves eredmény megjelenése után vételről erős vételre javította a gép-ipari papírra vonatkozó ajánlását. Ebben valószínűleg szerepet játszhatott, hogy a Rába csaknem megháromszorozta egy évvel korábbi nyereségét, s ezzel a - meglehetősen kevés elemző prognózisa alapján kialakult - piaci konszenzust is felülmúlta 30 százalékkal.

Drámai mértékben romlottak viszont a Mol idei nyereségére vonatkozó előrejelzések, ez azonban elsősorban nem az olajcég első negyedéves eredményeivel, hanem a gázáremelés elmaradásával magyarázható. Lényegében bizonyossá vált, hogy a világpiaci ár alatti szinten történő gázeladások az idén is komoly veszteséget okoznak majd a Molnak, a gázüzletág eladása pedig - a kormányváltás nyomán - egy időre lekerült a napirendről.

A várakozásoktól minimális mértékben elmaradó negyedéves OTP-profit nem késztette módosításra az elemzőket, a bankpapír továbbra is az egyik leginkább ajánlott részvénynek számít a Budapesti Értéktőzsdén. A várakozásokat meghaladó Richter-számok sem váltottak ki reakciókat, ami azzal is összefüggésben lehet, hogy a profit tekintélyes részét a fedezeti ügyleteken képződő árfolyamnyereség alkotta. (OP)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.