A befektetési alapkezelők profitorientáltan végzik tevékenységüket, így alapvető érdekük, hogy a minél nagyobb hozam (valós tőkenövekmény) mellett minél nagyobb tőkebevonást (indokolt tőkenövekmény) érjenek el. A lehetőségek objektív korlátai között erre a befektetőket terhelő költségek csökkentése jelenthet látványos eszközt.
A nyugati tendenciákkal szemben az figyelhető meg, hogy Magyarországon általánosan és radikálisnak nevezhető mértékben mérséklődtek a befektetőket terhelő forgalmazási jutalékok. Megjegyzendő, hogy ezek a jutalékok a legritkább esetben gazdagítják az alapot, inkább a forgalmazók bevételeiként jelentkeznek.
A jegyek váltását, visszaváltását mára beillesztették azokba a csoportszintű lehetőségekbe, amelyekkel az egyéb pénzügyi termékek is elérhetőek. Itt leginkább az internetes alapú nagykereskedelem előretörése és a befektetési jegyeknek a folyószámlával történő összekapcsolása figyelhető meg.
Első megközelítésben nem annyira látványos, de hosszabb távon valószínűleg "kifizetődőbb" eszköz a befektetők megnyerésére az alapot terhelő működési költségek mérséklése.
Általános szabályként csak az fogalmazható meg, hogy minél kockázatosabb egy befektetési politika, és minél gyakrabban cserélik a portfólió eszközeit, annál nagyobb részt visznek el a hozamból ezek a költségek. Az utóbbi időben egyébként több alap főleg az alapkezelői és a letétkezelői díjat csökkentette, ami hosszabb távon jótékony hatással lehet a hozamokra.
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.