Mivel a félvezető-eladások általában szoros összefüggésben állnak a gazdaság teljesítményével, a csipszektor cégeinek tőzsdei megítélése kitüntető figyelmet kap. Hogy csak a legutóbbi néhány példát említsük: a tavaly szeptember 11-i terrortámadás után épp a félvezetőszektor emelkedése indította el a fellendülést a Wall Streeten, s a csipgyártók kifulladása is jól mutatta az év végén, hogy a növekedés törékennyé vált. A szektor manapság ismét középpontba került, ugyanis az iparág egészéről érkező alapvetően jó hírekkel szemben a szektor cégei sorozatban számolnak be profitkilátásaik romlásáról, s a tőzsdét természetesen csak ez utóbbi érdekli.
A Philadelphia Semiconductor index (SOX) manapság a három fő mutató (Dow, Nasdaq, S&P) után az egyik leginkább követett index lett, éppen azért, mert számos módszerrel mutatták ki előrejelző képességét. Abban, hogy a júliusi mélypontok után indult rali nemcsak kifulladt, hanem szinte azonnal újra zuhanni kezdtek a piacok, sok elemző szerint a félvezetőszektor a ludas. A SOX ugyanis már augusztus közepén elérte csúcsát, majd lefelé mozdult. Az elmúlt napokban pedig az esés felgyorsult, s kedden szinte lélegzet-visszafojtva figyelték a piacok, hogy a júliusi mélypont megfog-ja-e az indexet. Lapzártánkkor még éppen hogy felette mozgott a SOX, de ha ez alá esik, az a chartisták szerint további jelentős zuhanást generálhat. A vészmadarak közül is kiemelkedik a holland Stroeve brókercég elemzése, mely szerint a SOX index a jelenlegi 285-ről valószínűleg 200 pontig esik majd. E szerint a vezető csipgyártók árfolyamában is további 30 százalékos leértékelődésre van kilátás.
Persze nem mindenki ilyen pesszimista. Alapként itt van az amerikai félvezető-ipari szövetség (SIA) legfrissebb bejelentése az iparág értékesítési adatairól. E szerint júliusban a félvezető-eladások 2,9 százalékkal nőttek a megelőző hónaphoz viszonyítva, a tavalyi év júliusához képest pedig 8 százalékos a bővülés. Mindez azt jelenti, hogy már ötödik hónapja tart a szerény növekedés, igaz, az eladások még így is kevesebb mint kétharmadát teszik ki a 2000. őszi csúcsnak. A SIA elnöke igen optimista hangvételű nyilatkozatot adott e hét elején a CNN üzleti csatornájának: szerinte az iparág egyértelmű és biztos fellendülését mutatják az adatok. Úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi lassú növekedés gyorsulhat az év vége felé, az utolsó negyed eladásai 7-8 százalékkal is meghaladhatják a megelőző három hónapét. Jövőre a SIA 20 százalékos bővülést vár.
Nagyjából ekkorára számított a Wall Street is néhány hónappal ezelőtt. A piac azonban ma már úgy gondolja, hogy a kilátások cseppet sem ilyen rózsásak. A legnagyobb csipgyártó, az Intel májusi profitwarningja hűtötte le először a kedélyeket, s ismét e cég vezetőjének egy nyilatkozata indította el az újabb eladási hullámot. Másfél hete ugyanis Craig Barrett kerek perec kijelentette, hogy az információtechnológiában egyáltalán nem látszik a fellendülés, a cégek továbbra is visszafogják beruházásaikat. A végfelhasználók részéről is egyértelműen kedvezőtlen jelzések érkeztek: mind a PC-, mind a mobiltelefon-eladásokat illetően lefelé módosítgatták előrejelzéseiket az elemzők.
Mivel a várakozások a tőzsdén sokkal fontosabbak a múltnál, a júliusi csipeladások növekedése semmilyen kedvező hatással nem járt az árfolyamokra nézve. Néhány cég (például a Credit Suisse First Boston) ugyan e számok fényében túlzottnak nevezte a félvezetőgyártók árfolyamának gyengülését, de az ismét igen borússá váló kilátások nyomán nem tudott változni a trend. Hiába emelkedett a csipek átlagos eladási ára (ASP) júliusban, az egyre durvább árverseny nyomán a piac a cégeredmények romlására számít. Az AMD például már augusztus 20-án jelentősen csökkentette processzorainak árát, s erre a piacvezető Intel egy még drasztikusabb árvágással reagált. Úgy tűnik, mindez nem volt elég: a PC-eladásoknak az iskolai tanév kezdetekor várt megugrása egyelőre kisebbnek bizonyult a vártnál, ami szintén a pesszimizmust erősíti. Emellett a csipgyártók beszállítói és a felszerelésgyártók is sorra számoltak be eredményszámaik csökkenéséről, mondván, vásárlóik sorra mérséklik megrendeléseiket. Ezt persze sorozatos elemzői leminősítések követték, esélyt sem adva a részvényáraknak az emelkedésre.
Ezen a héten az Intel negyedévközi beszámolójától retteg a piac: a várakozások szerint jelentősen ronthatja majd tervszámait a vállalat. Az optimisták most csak arra tudnak játszani, hogy ha ez mégsem következik be, akkor jelentős ugrás várható a részvényárakban. Az viszont, hogy a SOX index valóban jól jelezte-e előre a piacok trendjét, csak később derül ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.