Úgy tűnik, hogy a nagy nemzetközi alapok kezelői tartósan elveszítették bizalmukat a nem független befektetési banki elemzőkben. A Global Investor magazin legfrissebb felmérése szerint a portfóliókezelők 70 százaléka saját maga elemzi a számára érdekes cégeket, és nem támaszkodik a patinás befektetési bankok elemzéseire. Az alapkezelők attól tartanak, hogy a kibocsátások szervezésétől és a felvásárlási tanácsadástól (M&A) nem képes teljes mértékben függetlenül működni az elemzés, így bizonyos cégeket nem szívesen értékelnek kritikusan az elemzők.
A legemlékezetesebb eset a Merrill Lynch nevéhez fűződik, amelynek főnökei e-mailekben utasították jó nevű elemzőiket, hogy bizonyos cégek részvényeit javasolják vételre a magán- és intézményi befektetők számára. Eliot Spitzer New York-i főügyész nyilvánosságra is hozta ezeket az elektronikus leveleket, az ügy pedig végül tetemes kártérítés megfizetésével zárult. A brókercégek elemzőibe vetett bizalom természetesen az árfolyamok tartós csökkenésekor ingott meg véglegesen, hiszen a veszteségek realizálása a legtöbb piaci szereplőt kijózanította.
A bizalmi válság nyomán a nagy alapok inkább saját elemzőosztályt hoznak létre, s ezek értékelését tekintik elsődleges kiindulási pontnak a befektetési döntések meghozatalakor. Egy elemzőgárda felállítása egyszerű megoldásnak tűnik, ugyanakkor igencsak költséges. Az elemzők bére komoly versenyhátrányba hozhatja az alapkezelőket a nehéz időkben, mivel a béreket mindenképpen be kell építeni a díjakba. Az erős verseny pedig jelentősen megnehezíti a díjak emelését.
Szakértők szerint ezért az alapkezelők a jövőben is kénytelenek lesznek bizonyos mértékben igénybe venni a befektetési bankok elemzési szolgáltatásait, mert hasonló színvonalat csak magas költségek mellett képesek produkálni. Ehhez azonban a befektetési bankok oldaláról is némi önvizsgálatra és változtatásokra lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.