Hosszú hónapok óta először történt meg, hogy a MAX index teljesítménye negyedév alatt meghaladja a rövidebb papírokat tartalmazó RMAX hozamát. Az állampapírpiacon kedvező fordulatról még korai lenne beszélni, ám a befektetők óvatos vásárlásokba fogtak. Szembetűnő a külföldiek optimizmusa, hiszen az általuk birtokolt állomány már megközelítette az 1400 milliárd forintot.
A hazai tőzsdén kedvező jelenségnek legfeljebb csak az mondható, hogy Budapest nem követte a vezető külföldi börzék lemorzsolódását. Az utóbbi szegmens azonban egyre kevésbé érdekli a hazai megtakarítókat, hiszen a nemzetközi részvényalapok tőkéje mindössze 23 milliárd forint, s ennek nagy része is intézményi befektetőktől - pénztáraktól, biztosítóktól - származik.
Úgy tűnik, hogy a nyári hónapokat jellemző stagnálás után kissé nőtt a befektetési alapokba áramló tőke mérete. A nyilvános termékek összesített nettó eszközértéke most mintegy 835 milliárd forintot tesz ki. A kedvezővé váló hozamadatok várhatóan további vásárlásokra ösztönzik majd a befektetőket.
Az alapkezelőknek azonban a likviditás nagyobb fokú menedzselésére kell felkészülniük. Bár a lakossági megtakarítók egyre nagyobb része a jövőre vonatkozó várakozásai alapján vesz vagy ad el befektetési jegyet, azonban még mindig el nem hanyagolható azok aránya, akik - helytelenül - a múltból vonnak le következtetéseket.
Ezért félő, hogy sokan most ismerik fel a kötvénypiac korábbi gyenge eredményeit, és kivonják pénzüket az ilyen alapokból. Ez pedig rossz döntés lesz, hiszen a piacon éppen a stabilizáció jelei mutatkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.