A nemzetközi kötvénypiac az első háromhavi 310,2 milliárd dollár után 11 százalékkal magasabb, 344 milliárd dolláros nettó kibocsátást könyvelhetett el a második negyedévben - derül ki a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) legfrissebb jelentéséből. Történt ez annak ellenére, hogy a hitelfelvétel feltételei, egyaránt érintve a rövid és hosszú távú papírok értékesíthetőségét, számottevően romlottak az időszak végén. Ennek nyomán a hatodik hónapban a nettó kibocsátás már 21 milliárd dolláros csökkenést mutatott májushoz képest. Ez egyrészről a magas hitelminősítésű papírok kibocsátásának csökkenésében, másrészről pedig a gyengébb minősítésű kötvények továbbra is gyér kínálatában volt tetten érhető a fejlett gazdaságokban. Utóbbi egyébként mindössze 2 százalékát tette ki az összes kibocsátásnak. A befektetési kedvet lankasztó jelenség volt az Egyesült Államokban és Európában egyaránt tapasztalható hozamfelár- (spread-) növekedés is.
Mérhető változást tapasztaltak az elemzők a kibocsátók körének összetételében. Az előző időszak által kijelölt iránnyal éppen ellentétesen haladt ugyanis a magán- és a közszektor hiteligénye: a privát szféra kibocsátásállományának jelentős emelkedésével szemben a közszféra az eladósodás radikális visszafogása mellett döntött. Ennek köszönhetően előbbi nettó kibocsátása 193,1-ről 285,9 milliárd dollárra ugrott, ami közel másfélszeres változás, míg a másik oldal aktivitása a felére zsugorodott, 109,1-ről 51,3 milliárd dollárra mérsékelve a megfelelő mutatókat. Külön érdekesség, hogy a magánszektor emelkedését szinte kizárólagosan az európai és japán kibocsátók produkálták, hiszen az amerikai vállalatok nettó hiteligénye 139 milliárd dollárról 118 milliárdra csökkent a negyedévben. Az USA-beli pénzügyi vállalkozások júliusra szinte teljesen eltűntek a nemzetközi kötvénypiacokról.
A közszféra nettó kibocsátásának visszaesése egyrészt az európai kormányzati hiteligény visszaszorulásának következménye - bár akadnak erre jó ellenpéldák is, mint amilyen Németország esete -, másrészt az amerikai ingatlanszektor kisebb bruttó hiteligényének folyománya. Ez utóbbiban jelentős szerepet játszott, hogy két meghatározó piaci szereplő, a Freddie Mac, illetve a Fannie Mae is csökkentette bruttó kibocsátását, 41-ről 33 milliárd, illetve 31-ről 24 milliárd dollárra. Ennek ellenére a nemzetközi kötvénypiac legnagyobb aukciói közül kettő, egyenként 6 milliárd dollár értékben, az említett két cég nevéhez kötődik.
A magánszektor erős teljesítménye egyszerre köszönhető a pénzügyi szektorban, illetve az azon kívül tevékenykedő szervezetek tevékenységének. A pénzügyi szféra nettó kibocsátása 244 milliárd dollárra rúgott, ami a valaha mért harmadik legmagasabb érték. A szektoron kívüli cégek közül a legnagyobb, 6 milliárd dollár értékű aukciót a GE mondhatja magának. Ez utóbbi adat ellenére a magánszféra hiteligényének növekedése szinte kizárólagosan az európai kontinens cégeinek köszönhető. Az öreg kontinens hitelfelvevői 108-ról 184 milliárd dollárra növelték nettó kibocsátásaikat, míg japán társaik a megelőző 10 milliárd dolláros visszafizetés után 4 milliárd dollár nettó adósságot vállaltak. Velük szemben az amerikai magánszektor bruttó kibocsátása 161 milliárdról 145 milliárd dollárra csökkent.
Továbbra sem jellemezte kimagasló kibocsátási aktivitás a feltörekvő gazdaságokat. A második negyedéves 12 milliárd dollárnyi nettó kibocsátás közel egyező a megelőző három hónap értékével, ugyanakkor még mindig valamivel magasabb, mint az ázsiai válságot követő évek átlagos szintje. A bruttó kibocsátások volumene 30 milliárd dollárról 33 milliárdra kúszott.
Ezen gazdaságok legnagyobb hitelfelvevője a Petronas Capital volt, mely egy 2,7 milliárd dollár értékű aukciót bonyolított le. Jóllehet a felzárkózó gazdaságok egészének hiteligénye közel állandó maradt, az egyes régiók forrásigényében már jól kitapintható változások jelentkeztek. Az ázsiai országok nettó kibocsátása 4,3 milliárd dollárról 10,1 milliárdra nőtt, köszönhetően elsősorban a dél-koreai szervezetek megnövekedett forrásigényének. A latin-amerikai országok azonban nettó visszafizetőkké váltak az első negyedév 4 milliárd dolláros nettó felvétele után. Ez utóbbi jelenség elsősorban a visszaeső mexikói és brazil hiteligény következménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.