BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti részvényajánló

NABI: most még olcsóbb

Az utóbbi évek egyik nagy vesztese a tőzsdén a NABI. Árfolyama ugyan nem esett akkorát, mint több hasonló nagyságú cégé, de ez egyáltalán nem vigasztalja a részvényeseket, mivel a cég eredménynövekedése meszsze átlag feletti. A likviditási csapdát ugyanakkor a buszgyár sem kerülhette el: a külföldi befektetők elfordultak a kisebb részvényektől, függetlenül azok fundamentális értékeitől.

A NABI az elmúlt években megvalósította a CompoBus projektet, integrálta az angol Optare-t, és most új piacok után néz. Mindez persze az árfolyamban egyáltalán nem vagy csak alig jelentkezett. A társaság néhány napja tartott rendkívüli közgyűlésének egyik fő napirendi pontja azonban a részvények külföldi tőzsdei bevezetése volt. Az Első Magyar Alap, amelynek mandátuma 2003 végén lejár, egymillió részvényt tervez értékesíteni az Egyesült Államokban nyilvános forgalomba hozatal útján. További tőkeemeléssel pedig még 1-1,5 millió részvény kibocsátását tervezi a vállalat. Amennyiben ez megvalósul, elképzelhető, hogy a NABI kilép a likviditási csapdából, és reálisabb értéken forog majd a papír. Fontos fejlemény még , hogy a NABI változtat osztalékpolitikáján. Eddig egyáltalán nem fizetett osztalékot, ez évtől azonban az éves adózott nyereség 25-33 százalékát osztják majd fel a részvényesek között.

A közgyűlés utáni reakció mégis kedvezőtlen volt, mert a piac attól tart, hogy a kibocsátás során olcsóbban vissza lehet majd vásárolni a NABI-részvényeket. Emiatt a cég tőzsdei értékelése tovább távolodott az elemzők által reálisnak tartott szinttől. Aki hisz abban, hogy ezt hamarosan korrigálja a piac, annak az egyik legjobb vételt kínálja a jelenleg féléves mélyponton lévő papír.



Zurich: bizalmi kérdés

Ha a leginkább szétalázott szektorból kívánunk részvényt vásárolni magunknak Európában, akkor most a biztosítótársaságok között kell körülnézni. A szektor cégei közül külön alkalmasnak látszik e célra a legnagyobb svájci biztosító, a Zurich Financial. A cég problémái szektortársaihoz hasonlóan abból adódnak, hogy a részvénypiaci hanyatlás elértéktelenítette eszközeit, s ehhez jött a megszokottnál jóval több káresemény. A Zurich emellett előző vezetése alatt rossz döntéseket hozott, erőltette az internetes bankolást, s költséges akvizíciókat hajtott végre. Az előző vezért májusban rúgták ki, azóta a kilábalást tervezik. Létszámleépítések, cégeladások mellett a napokban született döntés egy rights issue-ról, mellyel a meglevő részvényesektől vonnak be forrásokat. A tőkeemelés hírére néhány héttel ezelőtt még zuhant egy utolsót az árfolyam, azonban azóta jelentős ingadozások mellett nem tudott tartósan 120 frank alá kerülni. A papír ezzel együtt az év vesztese Svájcban.

A társaság ma a könyvérték alig felén forog, a részvényeseknek pedig még ennek is a felét kell fizetniük, hogy új papírokhoz jussanak. A cég ugyanis úgy döntött, hogy 2,5 milliárd dolláros rights issue minimális kibocsátási ára 65 frank lesz. Az nagy valószínűséggel megjósolható, hogy a 130 éves társaság előbb-utóbb túljut a mélyponton, s az is egyértelműnek látszik, hogy a jelenlegi árszint indokolhatóságához egy tőzsdeösszeomlás kellene. Az eddigi tapasztalatok szerint egyébként egy sikeres rights issue nyomán nagyobb emelkedésre van kilátás, mint amekkora a piac sikertelenségét kísérő esés kockázata. Ha valaki bízik abban, hogy a cég eddig kitartó részvényesei most a zsebükbe nyúlnak, szinte biztos lehet a hitelminősítők pozitív tartalmú bejelentéseit és a gyors nyereséget illetően is.



Palm: néhány centért

Ezúttal mind Amerikából, mind Európából olyan részvény került ajánlónkba, melynek árfolyama a mélybe szakadt az idén, de az elmúlt hetekben többször is meglepően erősnek tűnt. A Palm neve Magyarországon is eléggé ismert, lévén a kézi számítógépek piacvezetőjéről van szó. A palmtopok több mint háromnegyedén a Palm operációs rendszere fut, igaz, a Microsoft részesedése növekszik. Az egyelőre nem dőlt el, hogy a két cég harcából ki kerül ki győztesen, az azonban biztos, hogy a Palm profitja a csökkenő eladások és az erős verseny miatt visszaeső értékesítési árak miatt teljesen eltűnt, s 2000 vége óta 476 millió dollár veszteséget szedett össze. S noha a második negyedben a veszteség kisebb lett a vártnál, a papír árfolyama erre sem tudott emelkedni. Mi több, két techni-kainak tűnő esemény nyomán egy dollár alá zuhant a kurzus. Egyrészt kivették a céget az S&P 500 indexből, másrészt "fordított részvényaprózást" jelentettek be: az októberi közgyűlés dönt arról, hogy minden tíz vagy húsz papírra adjanak-e egy újat. Ezzel az árfolyam elkerül a penny stock, azaz az egy dollár alatti zónából, s így elhárul a veszélye a Nasdaqról történő törlésnek.

A cég a jövő héten jelenteti meg legfrissebb számait, s mivel ezúttal nem volt profitwarning, talán nem okoz nagy csalódást. A részvény árfolyama jelentős mértékben ingadozik, ami rövid távú befektetésre kitűnően alkalmassá teszi. Némi biztonságérzetet adhat, hogy a részvény immár több mint két hónapja érte el mélypontját, azóta stabilizálódni látszik, sőt, néhány hete volt egy jelentős kitörési kísérlet is, amikor két nap alatt 40 százalékot ugrott fel, egészen egy dollárig. A papír forgalma is jelentősen megnőtt, s a mai piacon kedvezőnek tűnik, hogy nem nagyon korrelál a Nasdaq mozgásával.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.