BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti részvényajánló

Nextel: magas kockázat

A Nextel Communications az utóbbi hónapokban azzal tűnt ki az amerikai mobilszolgáltatók közül, hogy részvényeinek árfolyama elszakadt a trendtől és eleinte nem esett, a második negyedéves eredmény bejelentése után pedig szó szerint felrobbant a piac. A befektetők tehát jól érezték előre a pozitív meglepetést, a Nextel nyereséges második negyedéve jelentős vásárlásokat hozott, a shortállomány is jelentősen csökkent. Noha az elemzők továbbra is aggasztónak tartják a társaság 14,5 milliárd dolláros adósságát, a versenytársakénál nagyságrendekkel jobb teljesítmény nyomán a Nasdaq egyik legjobban teljesítő papírja lett az elmúlt három hónapban. Az elemzők kiemelik, hogy az ötödik számú mobilszolgáltató egy ügyfélre eső bevétele jócskán meghaladja a versenytársakét, ugyanakkor a nagysebességű adatátviteli szolgáltatások tekintetében hátrányban van, s könynyen elveszítheti ügyfelei egy részét. Ettől függetlenül a papír árfolyama az elmúlt hetekben rakétaként emelkedett 5 dollárról 8 fölé, kedden azonban érdekes hír érkezett: egyik nagyrészvényese fedezeti ügyleteket kötött Nextel-papírjaira. Craig McCaw - akit csak a mobiltelefónia úttörőjének becéznek Amerikában - a Nextel 8,1 százalékát birtokolja, s kis túlzással ő mentette meg a céget a csődtől 1995-ben, egy egymilliárd dolláros tőkeinjekcióval.

A piac egy része szerint a részvénycsomag felének fedezése egyértelműen arra utal, hogy McCaw már nem bízik a Nextelben, ezt azonban az üzletember szóvivője azonnal cáfolta. Szerinte csak rendkívüli eseményekre (például háború) való felkészülésről van szó, McCaw bizalma változatlan. A papír árfolyama mindenesetre gyorsan tíz százalékot zuhant kedden a nap elején, majd végig erősödve 7,3 dollárig küzdötte vissza magát. Likviditása és volatilitása is igen magas, kockázatvállaló befektetőknek ideális befektetésnek tűnik.



KPN: felminősítésre várva

A holland távközlési vállalat, a KPN is rendkívül jó teljesítményt nyújt az utóbbi időszakban. A mélypont a cég esetében már több mint egy évvel ezelőtt érkezett el, ekkor Paul Smits vezérigazgató két egyesülési terve (a spanyol Telefónicával, illetve a Belgacommal) is kudarcba fulladt, s az sem volt biztos, hogy a súlyosan eladósodott társaság csőd nélkül megéri az idei évet. A céget adósságba vivő Smits helyére tavaly nyáron Ad Scheepbouwer érkezett, a papír árfolyama pedig 3-ról 7 euróig ugrott. Az új vezetés rögtön egy mentőkibocsátás szervezésébe kezdett, végül a meglevő részvényesek 4,9 eurón voltak hajlandók új papírokat venni. Ez akkor nagy siker volt, a KPN árfolyama e szint felett is maradt sokáig.

Elérkezett azonban az idei év vérfürdője a távközlési szektorban, aminek egy ideig ugyan ellen tudott állni a KPN, de egy idő után megadta magát, és néhány nap alatt 4,5 euróig szakadt le az árfolyam. Az újabb jelentős változásra az elmúlt hónapban került sor. A július végétől indult világméretű emelkedéssel párhuzamosan a KPN is drágult, majd augusztus 20-án kijött a cég negyedéves eredménye. Ebben ugyan jelentős veszteségről számoltak be, viszont leírtak kilencmilliárd eurónyi értéktelen befektetést, s a korábbi 12-vel szemben 14 százalékos EBITDA-bővülést jeleztek előre az idei évre. Az elemzők és a befektetők is üdvözölték a számokat, a papír 5,4 euróig, majd másnap 5,7-ig ugrott fel.

Az elmúlt napokban az árfolyama a világméretű eséssel szemben masszívan tartotta magát. A jó teljesítményt segítette, hogy a piacon egyre többen gondolják úgy: az adósságállomány sikeres csökkentése miatt a hitelminősítők javítani fogják a cég besorolását. A KPN kötvényeinek hozama rekordmélységbe esett, ami a részvénybefektetőkre is bátorítólag hatott. A Moody's és az S&P is a befektetésre ajánlott kategória legrosszabb minősítését tartja jelenleg,



Richter: regionális lökések

A Richter Gedeon Rt. esetében megtörni látszik az április közepétől tartó árfolyamesés: a cég papírjai a féléves gyorsjelentés előtti 11 790 forintos minimumról felfelé indultak, növekvő forgalom mellett. Az érdeklődés egyik oka a sikeres lengyelországi akvizíció lehet: a cég hosszas tárgyalássorozat után úgy szerezheti meg a tavaly 144 millió zlotys árbevétel mellett 7,6 millió zlotys adózott eredményt produkáló Polfa Grodisk 51 százalékos részvénycsomagját, hogy a jelek szerint a magyar gyógyszercégnek nem sokat kellett változtatnia eredeti ajánlatán, amely 125 millió zlotys vételár mellett az elkövetkező öt évre 70 milliós beruházást irányzott elő.

A befektetők azt is értékelhetik, hogy a magyar gyógyszercég továbbra is csak óvatos lépésekkel hajlandó haladni célkitűzése, a regionális multi pozíció felé. Bejelentésük szerint az elkövetkező időszakban újabb akvizícióra nem kerül sor, már meglévő termelőkapacitásaik - a lengyel cég mellett az oroszországi Farmograd és a romániai Armedica - felfuttatásában érdekeltek. Azok számára, akik a dollárerősödéstől féltették a Richtert, csattanós választ adott a féléves eredménysor: a társaság példás fedezeti politikájának köszönhetően az elemzői várakozásokat messze felülmúló, 12,4 milliárd forintos adózott eredményről számolt be. Ráadásul a Richter a az Egisnél jóval előrébb jár az üzleti partnerekkel történő euróelszámolásra való átállásban is.

Kockázati tényezőt jelenthet a hazai gyógyszeráremelés elmaradása, ám a befektetők itt értékelhetik, hogy a Richter élenjár a kompromisszumkeresésben. Nem utolsó érvként pedig az ösztönözheti vásárlásra a befektetőket, hogy a szlovén Lek részvényeit a felvásárló Novartisnak eladó külföldi befektetési alapok a közeljövőben újból körülnézhetnek a régió gyógyszergyári részvényei között, ami újabb árfolyam-emelkedéshez vezethet ezeknél a cégeknél.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.