BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti részvényajánló

Intermune: a nyerő biotech

Az alapvetően letaglózott biotechvilágot rég nem látott lázba hozta nem egészen két hete az Intermune nevű cég bejelentése vezető termékének klinikai tesztjéről. E szerint ugyanis az Actimmune nevű gyógyszer az első hatásos szernek tűnik az általában halálos kimenetelű, ismeretlen eredetű tüdőfibrózis (IPF) kezelésére. Az Intermune piaca azonnal felbolydult, az árfolyam elindult felfelé, és a szárnyalás egészen a mai napig nem állt meg: a bejelentés idején jócskán 20 dollár alatt tartózkodó papír kedden átlépte a 30 dolláros szintet.

A dolog érdekessége, hogy azok a fedezeti alapok, melyek általában egymást követve ugranak rá egy-egy papírra, s nyomják fel vagy shortolják szinte nulláig, most teljesen megosztottnak tűnnek a papír megítélésében. Ennek oka az, hogy a legfrissebb vizsgálatok a fő célt nem érték el: nem sikerült bizonyítani, hogy az Actimmune lassítja a betegség előrehaladását. Viszont bizonyítást nyert az, hogy könnyebb lefolyású betegség esetén a más készítményt szedőkkel szemben jóval tovább éltek azok, akik az Intermune gyógyszerét kapták.

A kétféleképpen értékelhető eredmény nyomán több konferenciát tartottak elismert tüdőgyógyászok meghívásával, akik egyöntetűen kiálltak az Antimmune mellett. Ők azt mondják, lényegtelen, hogy a vizsgálat alapvető célját nem sikerült elérni, a fő, hogy a betegek életét bizonyíthatóan meghosszabbítja a gyógyszer. Az Antimmune-t más vonatkozásban már engedélyezte az amerikai gyógyszerhatóság, így semmi akadálya annak, hogy az orvosok felírják betegeiknek. A legfrissebb számítások szerint az eddig várt százmillió dolláros árbevétel helyett 400-600 millió várható az idén a felfutó Antimmune-eladásokból, az Intermune pedig még mindig a várt éves árbevétel kevesebb mint tízszeresén forog. Ezt sok Wall Street-i elemző tartja alacsonynak, s további növekedést jósol a papírnak.



Telekom: ugrás előtt?

Alig volt olyan nap az elmúlt hónapokban, hogy a Deutsche Telekom árfolyama a legfrissebb hírek vagy éppen puszta spekulációk nyomán ne mozdult volna el jelentős mértékben valamelyik irányba. A Matáv fő tulajdonosának számító német távközlési óriás jegyzésének volatilitása jelentős mértékben megugrott, azonban ettől függetlenül a 10 és 12 euró közötti sávban ingadozik már két hónapja.

A Telekom-papír piaci megítélésében a legfontosabb tényezőnek már huzamosabb ideje a tekintélyes adósságállomány alakulása látszik. A jelenleg még 60 milliárd euró fölötti adóssághegyet a jövő év végére 50 milliárd euróra szeretnék mérsékelni, a kivitelezés mikéntjéről viszont csak novemberben várhatóak hivatalos részletek. A 3,5 milliárd euró értékűre becsült kábeltelevíziós üzletág eladása már folyamatban van, az öt kiválasztott vevőjelölt szeptember végéig nyújthatja be végleges ajánlatát.

A fő bizonytalansági tényező az amerikai mobilcég, a VoiceStream jövője. A legutóbbi hírek szerint a Deutsche Telekom arról tárgyal, hogy összeolvassza a VoiceStreamet egyik amerikai vetélytársával. Ezzel egyrészt csökkenthető lenne a német anyavállalat adóssága (hiszen annak egy részét az új társaság vállalhatná fel), másrészt a Telekom résztulajdonosként továbbra is részesülne a mobilcég növekedési potenciáljából. Felmerült az is, hogy a német cég jövőre nem fizetne osztalékot, amivel további másfél milliárd eurót spórolna meg. Az orosz MTS mobilszolgáltatóban lévő 40 százalékos részesedés is kalapács alá kerülhet.

Az adóssághegy sikeres csökkentéséről szóló bármilyen bejelentés mindenesetre komoly lökést adhat a távközlési papírnak. A szektorban a profi befektetők által legáltalánosabban használt EV/EBITDA mutató alapján a Deutsche Telekom a legdrágább papírok közé tartozik, ám adósságteher csökkenése ezt könnyen feledtetheti.



OTP: még mindig erős

Az OTP Bank papírja a múlt heti 6 százalékos esést szépen viszszatornázta a héten. A blue-chip mindig is az érdeklődés középpontjában volt, a küszöbönálló regionális terjeszkedése pedig csak jót tesz a hírének. A bankpapír július végén a májusi 2570 forintos maximumához képest 30 százalékkal alacsonyabban, 1800-on állt, augusztus végére azonban szépen visszament a 2200 körüli szintre. Az elmúlt másfél héten pedig árfolyamának a 2000 forintra csökkenését, majd a 2200 fölé emelkedését szemlélhettük. Az OTP már hosszú évek óta a BUX legjobban teljesítő papírja, s noha mindig sokan vártják stabil eredménybővülésének megtörését, eddig ez nem következett be.

Spéder Zoltán, az OTP Bank alelnöke, vezérigazgató-helyettese szerint a papír árfolyama a következő három évben akár 50 százalékot is emelkedhet, ha a gazdaság és a bankszektor az előrejelzéseknek megfelelően fejlődik.

Az OTP-ben egyébként megjelent az első, 5 százaléknál nagyobb tulajdonú cég. Az egyik legnagyobb amerikai vagyonkezelő, a Capital Group szeptember elején bejelentette, hogy három érdekeltségén keresztül öszszesen 5,04 százalékosra nőtt a részesedése.

Az OTP Bank regionális terjeszkedési elképzelései a következő időszakban biztos, hogy a figyelem középpontjában lesznek. Bár a román BCR magánosítása a jelenlegi találgatások szerint akár évekig is elhúzódhat, a bolgár DSK privatizációjára is le kell adni februárig a pályázatokat. És akkor még nem is beszéltünk a hazai lehetőségekről, hiszen a Postabank magánosításának stratégiáját is érdeklődve várja a piac. Az OTP biztos indul majd, kérdés, hogy mennyit ajánl a versenytársáért. A saját tőke alapján a feltörekvő piacok bankjai között 118. helyen álló OTP nyitott mind a hazai, mind a külföldi akvizíciók iránt, melyek Spéder szerint növelik a részvényesi értéket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.