A japán tőzsde vezető részvényindexe, a Nikkei 225 szerdán 9075-ös értékével 19 éves mélypontra zuhant, a várakozások pedig további csökkenést valószínűsítenek. A Reuters elemzői konszenzusa szerint 8400 és 9000 pont között alakul majd az index legalacsonyabb értéke.
Egyes elemzők véleménye szerint a lejtő alja már belátható távolságban van, hiszen a japán részvénypiac megközelítőleg két hónapos késéssel másolja vezető külkereskedelmi partnerének, az USA-nak tőkepiaci folyamatait. Mivel pedig az eddigi elemzések szerint a tengerentúli tőzsdemélypont júliusban következett be, a japán csökkenés is minden bizonnyal bevégzi szeptemberben. Nem elhanyagolható szempont ugyanakkor, hogy a múlt hét eseményeinek tükrében az USA piacát érintő elemzések is felülvizsgálatra szorulhatnak.
Más vélemények szerint a Nikkei kritikus szintjét 8400 ponton éri majd el, ezzel ugyanis igazolódna az a technikai elemzőktől megszokott érvelés, miszerint a történelem a tőkepiac életében is ismétli önmagát. Ha ezt az egyébként meglehetősen erős heurisztikát elfogadjuk, akkor az 1989-es, közel 18 700 pontos esést követően, amikor a Nikkei index 38 915 pontról zuhant 20 ezer pont körüli szintjére, most az 1991-ben mért 27 146-os indexérték után ez az adat kellene hogy jöjjön.
Az események pontos lefolyását megjósolni ugyan nem lehet, a jelenlegi helyzet azonban már önmagában is számos kérdést felvet. Ezek közül is talán a leghangsúlyosabb a japán bankrendszer régóta halogatott reformja, aminek végrehajtását könnyen lehet, hogy a külső körülmények kényszerítik majd ki.
A pénzintézetek számottevő részvényállományának értékvesztése ugyanis a mark-to-market elszámolási elvnek köszönhetően az eredményekben is tükröződni fog, és ez, valamint a jelentős arányú kereszttulajdonlások a tőkemegfelelési mutatók csökkenéséhez vezethetnek. Ez utóbbi tény számottevően ronthatja a japán bankszektor versenyképességét a nemzetközi piacokon. (LGA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.