Az állampapírpiac gyengécske eredményei miatt egyre több alapnál rövidítették le az eszközök átlagos hátralévő futamidejét, a durationt. Nem ritka, hogy a MAX Composite indexet referenciaként használó alapoknál a duration jóval két év alá esett, holott az indexnél ez az érték 2,3 év.
Emellett érdekes jelenséget figyelhetünk meg az alapok tulajdonosi összetételében. Az intézményi befektetők - főleg a biztosítók, de elsősorban a nyugdíjpénztárak - vagyonának aránya egyre nő az alapokban. Ezek a tőkék tavaly az összesített nettó eszközérték 2,5-2,8 százaléka között mozogtak. Arányuk viszont az idén 5 százalék közelébe ugrott.
Ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen júliusban - az eddig felemásra sikeredett nyugdíjreform megkezdése óta - először haladta meg a nyugdíjpénztári követelés a lakosság kezében lévő befektetési jegyek árfolyamértékét. A pénztári vagyon befektetésénél pedig egyelőre a nyilvános alapokat részesítik előnyben, holott a tőkepiaci törvény már megfelelő szabályozást ad a speciális igényeket kielégítő zártkörű alapok létrehozásához is.
A pénztári vagyon beáramlásával egyébként a lakossági befektetők sem járnak rosszul. Az alapok egyik nagy előnye ugyanis a mérethatékonyság, így a nagyobb tőke jobb pozíciókat jelent a tőke befektetésénél, illetve ez a likviditás menedzselését is könnyebbé és olcsóbbá teszi.
Az azonban egy másik kérdés, hogy a sokszor évtizedekre invesztáló pénztáraknál miért három hónaposak a hozamelvárások - például - egy nemzetközi alapnál vagy egy részvényterméknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.