Az elmúlt hónapokban rögzülni látszik a brókercégek díjstruktúrája: a piacon lévő társaságok jelentős része standard ajánlataiban 1 százalékos jutalékszintet jelez a Budapesti Értéktőzsdén történő ügyletek jutalékaként. Terjed ugyanakkor az ennél kisebb százalékos szint plusz minimális díj megadása is, amivel általában a félmillió forint árfolyamérték alatti kötéseket büntetik a cégek. Az ügyfelekért versengő társaságok döntő része ugyanakkor arra kényszerül, hogy a megbízásaival őt megtisztelő ügyfél megtartása érdekében személyes kondíciókat alakítson ki a partnerének. Az utcáról beeső ügyfél első részvényvásárlásakor általában még nem kap kedvezményt, marad a listaár. Megfelelő viszony kialakítása és havi néhány milliós forgalom esetén már szinte bármelyik cégnél elérhető a 0,5 százalékos jutalék, de ennél kedvezőbb megállapodás sem ritka. A day-trade ügyletek jellemző jutalékszintje 0,2-0,3 százalék körül alakul.
Az ilyen ajánlatok versenye miatt jutott el sokak szerint a szakma oda, hogy a díjstruktúra öszszességében már-már a rentabilitást veszélyezteti. A társaságok jórészt csak a felügyelet felé kötelező tájékoztatás érdekében szabják meg ajánlataikat, az ügyfelek felé kínált kondíciók ennél természetszerűen kedvezőbbek - vélekedik Ravasz Lajos, a sima részvényügyleteket a legáltalánosabb, 1 százalék, minimum 3000 forintos szinten kötő Buda-Cash Rt. igazgatója. Ugyanakkor nem kell félteni ezen a szinten sem a társaságokat - nyugtat meg Krajcs Katalin, a Buda-Cashhez hasonló díjakkal dolgozó Eastbrokers Értékpapír Rt. főkönyvelője: a brókercégek csak addig a szintig hajlandók áldozni a jutalékszintjükből, ameddig gazdaságosan tudnak dolgozni. Igaz, a gazdaságossági vizsgálat során a paraméterek (ügyfélminősítés, befektetett öszszeg, forgási sebesség) megítélésében komoly hangsúlybeli eltolódások lehetnek.
A szakértők másik része viszont úgy vélekedik, hogy a jelenlegi, egymáshoz igen közeli jutalékszintek ténylegesen a piac megmerevedését jelzik. A jelenlegi fix, se nem bővülő, se nem szűkülő piacon nincs különösebb értelme a jutalékszintekkel akciózni - mondja Gereben András. Az egyébként a piac átlagánál olcsóbb díjstruktúrát alkalmazó Equilor Befektetési Rt. befektetési igazgatója szerint az ügyfelek ma már nem szökellnek egyik cégtől a másikig, annak kedvezményes ajánlatait látva. A beszűkült piacon az értékpapír-kereskedők korábbról kialakult ügyfélkörük minél jobb kiszolgálására törekszenek, a piac jelenlegi helyzetében az új ügyfelek szerzése érdekében sem igazán éri meg gyakran változtatni a kondíciós listán. Persze egy - a mesébe illő - újabb tartós tőzsdei fellendülés és a vele együtt megélénkülő befektetői érdeklődés képes lenne az eddiginél komolyabb versenyt beindítani a díjajánlatok terén. Ugyanakkor a szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy még egy ilyen idilli helyzetben is óvatosabbak lesznek a brókercégek, mint 1998 előtt: az akkori megégés után a korábbiaknál komolyabb hangsúlyt helyeznek a gazdaságos díjstruktúra fenntartására.
Továbbra is megosztott a piac az internetes értékpapír-kereskedelemmel kapcsolatban. Gereben András a jelen piaci feltételek között kivitelezhetetlen befektetésnek tartja az on-line üzletkötés bevezetését cégénél, s a Buda-Cash szakembere is azon a véleményen van, hogy jelenleg nincs hazánkban olyan nagyságú, az interneten üzletelő befektetői kör, amely miatt érdemes volna egy ilyen beruházást bevállalni. Sokan misztifikálják az on-line kereskedés lehetőségének megteremtéséhez szükséges költségeket - állítja ugyanakkor Virág Ferenc, az Equitas Rt. vezérigazgatója. Véleménye szerint a jelenlegi felügyeleti és jogszabályi előírásokban szereplő számítástechnikai követelmények teljesítése után szinte valamennyi értékpapírcég kész alapokkal rendelkezik ahhoz, hogy elindítsa saját internetbróker-szolgáltatását. Mindez még egyszerűbbé válik, ha a Budapesti Értéktőzsdén befejeződik az úgynevezett K2-rendszer kifejlesztése, mivel ezt követően még olcsóbb infrastruktúrával, ráadásul az eddiginél is jobban automatizáltan lehet majd kereskedni a tőzsdén. A saját internetes kereskedési változatával 1999-ben elsőként megjelenő Equitas vezetője nem titkolja: céljuk, hogy specializáltan on-line brókertevékenységet folytassanak. A megtérülést hangsúlyozottan nem rövid távon váró cég jelenleg tőzsdei ügyleteinek 75-80 százalékát bonyolítja az interneten, a módszer olcsó voltának köszönhetően igen alacsony jutalékszint mellett. (NLN)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.