A hazai befektetési alapok összesített nettó eszközértéke az idén májusban ért - 13 hónapnyi növekedés után - 874 milliárd forintos csúcsra. Ezt követően viszont lassú lemorzsolódás következett be, napjainkban ez az érték mindöszsze 840 milliárd forint körül van.
A tendencián nem is lehet csodálkozni, hiszen a mögöttes piacok nem kínáltak olyan befektetési formákat, melyek megfelelő hozamtermelő képességgel bírtak volna. A magyar piacon egyedülálló jelenség, hogy a MAX kétéves hozama is alatta marad az RMAX index produktumának. Ennek megfelelően csak a pénzpiaci alapok, illetve kötvényalapok közül a rendkívül alacsony kockázattal dolgozó termékek tudtak némi tőkebevonást elérni. A nyár viszont egyébként sem a befektetési döntések meghozatalának időszaka, így összességében még ezek a típusok is 1-2 százalékkal kevesebb tőkét tudnak felmutatni.
Felgyorsult viszont a mozgás a termékkínálatban. A tőkepiaci törvényben szabályozott - eddig nem létező - formációk közül egyértelműen az alapok alapja vált a legnépszerűbbé. A Concorde, az Eastbrokers, a K&H és a Raiffeisen is jelentkezett vagy hamarosan jelentkezik esernyőalappal, mely kizárólag külföldi értékpapírokba és ingatlanokba fektet be. A diverzifikációs és költségelőny mellett a magánszemély befektetőket így árfolyamnyereség-adó sem terheli, hiszen magyar kibocsátású befektetési jegyet vásárol.
Emellett a K&H megkezdte részvényalapjának a BUX-ot követő indexalappá történő átalakítását is, míg a Credit Suisse négy külföldi termékkel jelent meg a piacon. A külföldi alapok azonban - a magas forgalmazási jutalékok és az árfolyamnyereség-adó miatt - főleg intézményi befektetőknek, illetve hosszabb (öt évet meghaladó) befektetési időtávra ajánlhatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.