BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

A Phillips is emeli díjait

A két vezető nemzetközi aukciósház, a Christie's és a Sotheby's döntését (VG, 2002. szeptember 23., 16. oldal) követve a szintén nagyon fontos piaci szereplőnek számító Phillips, de Pury & Luxembourg is emeli jutalékait. A cég ezután a két piacvezetőhöz hasonlóan 19,5 (ékszerek és órák esetében 18) százalékot von le a leütési ár első 100 ezer dollárjából, e felett 10 százalékot kér. Korábban 50 ezer dollárnál volt ugrás, és ez alatt is mindössze 15 százalékot vont le az árverezőcég. Az őszi szezontól kezdve változik a Phillips üzleti stratégiája is: megszűnik az igen gyengén teljesítő bútorrészleg, a fennmaradó nyolc kategóriában - különösen a Sotheby's volt nagyágyúival megerősített ékszereknél és fotóknál - azonban expanziót tervez a két új tulajdonos, Simon de Pury és Daniella Luxembourg. A következő hónapokban földrajzilag is terjeszkedni kíván a társaság, főként az ázsiai piacokon. (VG)



FIAC: kortárs művészeti vásár Párizsban

Október 24. és 28. között rendezik meg Párizsban, a Porte de Versailles csarnokaiban az idei Nemzetközi Kortárs Művészeti Vásárt (Foire International d'Art Contemporain, FIAC). A 19 országot képviselő 170 kiállító között a francia galériák vannak jelen a legnagyobb számban, de az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Németországot is egyenként tucatnyi cég képviseli. Közép-Európából két prágai galéria lesz jelen a rendezvényen. A szervezőbizottság öt részlegre bontotta a kiállítást: külön szektorban szerepelnek az egyetlen művészt bemutató tárlatok, a csoportos kiállítások, a művészeti kiadók, illetve az első ízben tavaly különválasztott videomunkák; a Perspectives elnevezésű szektorban pedig eddig ismeretlen művészeket bemutató fiatal galériák anyaga lesz látható. (Handelsblatt)



Kína magánosítja a műkereskedelmet

A kínai kormányzat a magánszemélyek és -cégek által végzett műkincs-kereskedelem legalizálását tervezi. Jelenleg kizárólag állami tulajdonban lévő üzletek és aukciósházak foglalkozhatnak műtárgyak és régiségek adásvételével, külföldiek pedig csak 200 évnél nem régebbi alkotásokat vásárolhatnak. A lépés hátterében főként a piac megfelelő ellenőrzésének szándéka áll: szakértők szerint legalább másfél száz aukciósház működik az országban, amelyek azonban szabályozás hiányában sokszor hamisítványokat vagy tisztességtelen forrásból, például sírok fosztogatásából származó tárgyakat árulnak. Az új szabályok szigorú engedélyezési eljárást határoznak meg, és az államnak elővásárlási jogot biztosítanak valamennyi műtárgy esetében. A hatalmas ázsiai ország műkincspiacának megnyitását a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) történt múlt év végi csatlakozás is egyre sürgetőbbé teszi, bár a szervezet szabályai engedélyezik a szabad piac bizonyos korlátozását a kulturális ágazatokban. (The Art Newspaper)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.