A megnövekedett piaci bizonytalanság, a befektetők kockázatkerülésének felerősödése a kötvénypiacokon is érezteti hatását. A tőke elsősorban a legbiztonságosabbnak tartott kibocsátók papírjaiba áramlik, ebből profitáltak az év eddigi részében az amerikai és a nyugat-európai államkötvények. Dollárban számolva főként az euróban jegyzett papírok biztosítottak kiemelkedő hozamot tulajdonosaiknak, hiszen az amerikai deviza mintegy 10 százalékkal leértékelődött a közös európai pénzzel szemben az év eleje óta.
A kevésbé biztonságosnak tekintett instrumentumok iránti kereslet viszont csökkent, a gyengébb hitelminősítésű európai kibocsátók (az úgynevezett high yield kategória) kötvényeire specializálódott portfóliók például negatív hozamot produkáltak január óta. A globális feltörekvő piaci kötvényalapok pedig átlagosan alig 5 százalékos hozamot termeltek.
Ehhez képest a kelet-európai kötvényalapok még viszonylag kedvező, dollárban számolva 11,7 százalékos átlagos hozamot értek el a Standard & Poor's adatai szerint. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy az idei távolról sem lesz olyan sikeres év ezen alapok kezelői számára, mint a tavalyi volt, amikor lényegében az egyik legmagasabb hozamot produkáló szektor volt a kelet-európai kötvénypiac. Arról nem is beszélve, hogy az euróban elszámoló befektetők lényegében nulla hozammal kénytelenek beérni az év eddigi részében.
A tavalyi szárnyalás két fő hajtóereje a helyi devizák euróval szembeni felértékelődése, illetve a kötvényhozamok folyamatos süllyedése volt (utóbbi növeli a kötvények árfolyamát, ami az ezeket tartó portfóliók értékét emeli). Ezek a piaci mozgások azonban 2002 eddigi időszakát kevéssé jellemezték, például a magyar állampapírok hozama inkább emelkedett, a magyar deviza pedig végig a 240-250 forint közötti sávban ingadozott az euróval szemben.
A magyar állampapírok teljesítménye pedig jelentős befolyással bír a kelet-európai kötvényportfóliók hozamára, hiszen az alapok többsége 20-30 százalékos súllyal szerepelteti Magyarországot. A részvényalapokkal ellentétben egyébként Oroszország súlya meglehetősen kicsi, még azokban az alapokban is, ahol egyáltalán van lehetőség orosz kötvények vásárlására (az úgynevezett konvergenciaalapoknál értelemszerűen erről eleve nincs szó). A legtöbb pénzt az alapok lengyel papírokba viszik. A cseh piac súlya általában meglehetősen alacsony, amit az alapkezelők azzal indokolnak, hogy az ottani hozamszint kisebb az eurózónában regisztráltnál is.
A Standard & Poor's adatbázisában szereplő alapok közül augusztus végéig a Schroder ISF Converging Europe Bond Fund érte el a legmagasabb - dollárban számolva 16 százalékos - hozamot. Az alap döntően az eurokötvény-piacon kibocsátott kelet-európai papírokat vásárolja, a portfólió több mint 80 százaléka a közös európai devizában van denominálva.
A konstrukció egyébként nem is nevezhető szoros értelemben vett kelet-európai alapnak, ugyanis jelentős mennyiségű német és francia állampapírt is tart. A legutóbbi havi beszámoló szerint mindenesetre a 97,7 millió eurós eszközérték 6,8 százalékát tartották 2011-ben lejáró magyar eurokötvényekben, a forintban denominált papírok súlya összesen csak 5,2 százalékot tett ki. A portfólió hátralévő átlagos futamideje (duration) 4,97 év volt, ami arra utal, hogy az alap hozama meglehetősen érzékenyen reagál a kötvénypiaci hozamok változására. A Schroder által benchmarkként használt index durationje például csak 3,4 év.
Inkább helyi valutában kibocsátott kötvényekre specializálja magát viszont az egyik legnagyobb kelet-európai kötvényalap, a 128 millió eurós vagyont kezelő Credit Suisse Bond Fund Emerging Europe. Ez a konstrukció a portfólió 31,8 százalékát tartotta magyar papírokban, a legnagyobb súllyal ezek között a 2007-ben lejáró, 6,25 százalékos fix kamatozású kötvény szerepelt. Érdekesség, hogy a Credit Suisse az eszközérték 4,4 százaléka erejéig jövő februárban lejáró magyar diszkontkincstárjegyeket is tartott. Ezek nyomán nem is meglepő, hogy a portfólió hátralévő átlagos futamideje csak 2,3 év.
A szektor legfrissebb alapja, a néhány hónapja indított Sogelux Bond Converging Europe kifejezetten nagy lendülettel vetette bele magát magyar papírok vásárlásába. A portfólió két legnagyobb tétele egy 2006-ban lejáró magyar eurokötvény és egy 2003-ban lejáró forintkötvény. Jelentős, 28 százalékos súllyal szerepelnek a forintpapírok a 82 millió eurós vagyonnal rendelkező Vontobel Eastern Europe Bond Fund portfóliójában. (OP)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.