A közép-európai devizapiacokon az utóbbi hónapokban mutatkozó események lényegében azt látszanak alátámasztani, hogy az egyes országokat a befektetők egyre inkább elkülönítve kezelik, s a néhány évvel korábban még egyértelműen mutatkozó "tömbfelfogás" lassan elenyészik. Ugyan még a viszonylag közeli múltban is akadt arra példa, hogy az egyes helyi devizák piacán mutatkozó kilengések hatása átszűrődött egy szomszédos ország devizapiacára (a lengyel zloty megingásai többször érezhetők voltak a forint kereskedésében is), a jegyzések együttmozgása azonban az utóbbi időszakban alig jellemző.
A térség három legjelentősebb helyi devizájának, a magyar forintnak, a cseh koronának és a lengyel zlotynak az árfolyama meglehetősen eltérően mozgott az elmúlt másfél évben, a jegyzések közötti korreláció alacsony volt. Az összehasonlítás alapjául szolgáló időszakot célszerű a forint lebegési sávjának tavaly májusi kiszélesítésétől indítani, hiszen a korona és a zloty árfolyama már korábban is lényegében szabadon ingadozhatott, a magyar fizetőeszköz mozgásterét azonban addig leszűkítette a mindössze 4,5 százalékos intervenciós sáv.
Tavaly május óta a forint mintegy 9 százalékkal értékelődött fel az euróval szemben. Az exportőrök által számtalanszor nehezményezett devizaerősödés üteme azonban Csehországban még ennél is nagyobb, mintegy 13 százalékos volt ebben az időszakban. Ennek a nyereségnek a nagy része - a forinttól eltérően - az elmúlt egy év alatt realizálódott, s ennek köszönhetően tizenkét hónapos időtávon jelenleg a cseh korona a legjobban teljesítő deviza az euróval szemben az egész világon. A magyar és a cseh devizával szemben viszont a lengyel zloty tavaly május óta 15 százalékot vesztett értékéből a közös európai deviza ellenében.
Mivel az amerikai dollár jegyzése a nemzetközi devizapiacokon időközben süllyedt az euró ellenében, ezért a korona és a forint még nagyobb nyereségeket mutat a zöldhasúval összevetve. A forint tavaly május óta 15 százalékkal értékelődött fel a dollárral szemben, a korona pedig csaknem 20 százalékkal. A zloty értelemszerűen kevesebb értékvesztést mutatott a dollár, mint az euró ellenében.
Miközben Magyarországon a forint erősségével kapcsolatban időről időre fellángolnak a viták, addig Csehországban a kormány és a jegybank egyesült erővel dolgozik a nemzeti deviza gyengítésén. A cseh központi bank szinte folyamatosan interveniál a korona gyengítése érdekében, a kormány pedig azt tervezi, hogy a magánosításból befolyó külföldi devizát a piac megkerülésével közvetlenül a jegybanknak adja el, hogy ne hajtsa fel a korona jegyzését.
Prágában már annak a lehetőségét is vizsgálgatják, hogy a deviza letörése érdekében módosítanák a jelenlegi szabad lebegéses (free float) árfolyamrendszert. A piaci szereplők ettől függetlenül úgy vélik, hogy a korona gyengítése csak átmenetileg lehet sikeres, s a cseh deviza jegyzése hosszabb távon tartósan az eurónkénti 30 koronás szint alá kerül.
Lengyelországban ugyan kormányzati szinten viszonylag kényelmesnek érzik a zloty versenyképességet erősítő gyengélkedését, az árfolyamrendszer módosítása azonban itt is napirenden van. Elemzők azt tartják valószínűnek, hogy az európai árfolyam-mechanizmushoz (ERM) hasonló rendszert alakítanak ki, ahol a zloty egy széles lebegési sávval az euróhoz lesz kötve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.