A jelenleginél érezhetően nagyobb szerephez juthatnak az amerikai részvényesek az általuk is tulajdonolt vállalatok irányításában a közeljövőben egy most megfogalmazott felvetés alapján. Az egyenesen az amerikai értékpapír-felügyelet (SEC) elnökétől, Harvey Pitt-től érkező javaslat értelmében ugyanis törölni kellene egy régóta vitatott szabályt. Ez a mai napig lehetővé teszi a vállalatot irányító vezetők számára, hogy a tulajdonosi véleményeket figyelmen kívül hagyva hozhassanak döntéseket lényeges kérdésekben. A felvetés hátterében álló érv szerint ugyanakkor a törléssel könnyebben megakadályozható volna, hogy a menedzsment a részvényesek érdekeit károsító, illetve a vállalat értékének növekedését hátráltató intézkedéseket hozzon.
A jelenlegi felügyeleti irányelvek 14a-8 jelű szabálya szerint a menedzsment nem köteles figyelembe venni a tuladonosoknak a vállalat operatív teendőit érintő kérdésekben tett ajánlásait. Pitt érvelése szerint a rendelkezés mai formájában szabad kezet ad a vezetőknek annak eldöntésében, hogy mely feladatokat tekintik a vállalat életében mindennaposnak és melyeket stratégiai jelentőségűnek, azaz hogy milyen jellegű kérdésekkel kapcsolatban fogadják el a részvényesi állásfoglalást iránymutatónak.
Az aktuális probléma, aminek kapcsán a vita felerősödött, a menedzseropciók kérdése volt. A tulajdonosok ugyanis a sorozatos visszaéléseknek köszönhetően döntési jogkört szeretnének maguknak a teljesítményértékelés ezen formájának alkalmazásában. A vállalatvezetők egy része ezt értelemszerűen ellenzi.
Az elemzők szerint a mostani felvetés csak az első abban a sorozatban, melynek végső célja a széles körű vezetői kontroll megteremtése lesz. Ennek minden korábbinál intenzívebb igénye elsősorban az idei évben elharapódzó vállalati botrányok következménye. (LGA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.