Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint kevés az esélye annak, hogy folytatódik az elmúlt napokban megindult erőteljesebb hozamcsökkenés a hazai állampapírpiacon. A szakértő úgy véli, hogy nemcsak a piaci hangulat javulásával, hanem részben technikai okokkal is magyarázható a hozamcsökkenés, sokan ugyanis zárták short, illetve a benchmarkhoz képest alulsúlyozott pozícióikat.
A piac nem számít kamatváltoztatásra a Magyar Nemzeti Bank részéről, így a hozamgörbe hosszú végén lévő papírokon nagy a finanszírozási költség. A forward árfolyamok ugyan kedvezőek, de a hozamgörbe inverzitásának mértéke miatt nem igazán képzelhető el további hozamesés. Annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban megnőtt a hozamkülönbség a ma-gyar és külföldi kötvények között, nem várható komolyabb vételi hullám a hazai piacon. Igaz, Lengyelország esetében több mint 100 bázispontos a spread a hosszú kötvényeknél, ami - tekintve, hogy a forint sokkal stabilabb a zlotynál - nem teljes mértékben indokolt.
Ugyanakkor a magas magyar hozamok is érthetőek, tekintve, hogy ikerdeficit felé halad az ország, és a makromutatók önmagukban sem túl kedvezőek. A folyó fizetési mérleg 12 hónapos görgetett hiánya az alapkezelő becslése szerint elérheti a 2,5 milliárd eurót, és a kilátások meglehetősen borúsak. Az infláció eddig jól alakult, a szakértő azonban úgy véli, hogy elérte mélypontját, és innen emelkedés következik, de az 5,5 százalékos év végi cél nem forog veszélyben. Rövid távon az október közepén tartandó ír EU-bővítési népszavazás okozhat némi volatilitást a piacon, különösen egy negatív eredmény esetén, mivel általános kedvező várakozás uralkodik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.