BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes német szezonnyitás

Németországban a műkincspiac is megérzi a gazdaság általános gyengélkedését, ezért a kereskedők vegyes hangulatban tekintenek az őszi szezon elébe. A lapok rendszeresen adnak hírt galériák csődjéről, és a régi, nagynevű cégek is csak a modern klasszikussá érett nevekben bízhatnak. A vásárlókedv csökkenését azért tudják nehezen elviselni a kis- és közepes méretű galériák, mert többségük egyébként is alig tud évi 100 ezer eurónál nagyobb forgalmat elérni. Ez pedig a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet szerint messze elmarad attól, ami az üzemgazdasági szempontból kifizetődő működtetéshez szükséges lenne: a helyiségek és a személyzet fenntartásához a közgazdászok szerint körülbelül 250 ezer eurós forgalomra lenne szükség.

Ebben a helyzetben nem

csoda, hogy egyre többen csak melléktevékenységként, esetleg egyenesen hobbiként foglalkoznak galériájukkal. Különösen a fontos művészeti központoktól távol eső galériák helyzete romlik, de Berlinben - ahol a német újraegyesítést követő években gombamód nőttek ki a földből az újabb és újabb műkereskedések - szintén forgalomcsökkenésre panaszkodnak a kereskedők.

Túlzás volna azonban azt állítani, hogy Németország minden részén rossz a műkereskedelem helyzete. Az utóbbi évek nyertese szakértők szerint egyértelműen a Rajna-vidék, amely egyre jobban megerősíti a kortárs művészeti piac központjaként elfoglalt helyzetét. A düsseldorfi galériák szövetsége immár 45 tagot számlál, ami 10 százalékos emelkedést jelent az év eleje óta. Ezen kereskedők több mint fele kizárólag kortárs, fiatal művészekkel foglalkozik. A rossz gazdasági és tőzsdei helyzet következményei közül ezen a vidéken nem a vásárlókedv csökkenését érzékelik, hanem éppen ellenkezőleg: a műkincsekbe történő befektetés sokak szemében ismét vonzóbbnak látszik a többi alternatívánál.

A nagyvárosokban lévő galériák több helyütt is az összefogásban látják a kitörési lehetőséget, például közös akciókat szerveznek a szeptemberben sorra kerülő szezonnyitás kapcsán. Münchenben erre különösen jó alkalmat kínál a világ egyik vezető modern múzeumának szánt Pinakothek der Moderne nemrég lezajlott megnyitása (VG, 2002. szeptember 16., 20. oldal). A létesítmény - és "mellesleg" a világhírű régi és új képtár - közelében lévő 18 magángaléria "Galerien an Kunstareal" néven közös vállalkozást hozott létre, amelytől a Kunstzeitung szerint azt várják, hogy a bajor fővárosba érkező szakmabeliek, gyűjtők és turisták minél nagyobb részét sikerül a nagy gyűjtemények megtekintése után vásárlásra is rábírni.

A német műkereskedelem jó része tehát a jelek szerint sikerrel veszi fel a küzdelmet a piaci nehézségekkel. Ami pedig a kilátásokat illeti, érdemes figyelembe venni a Kusin & Company nemrég kiadott tanulmányát: eszerint a világ öt legnagyobb műkincspiaca közül a következő években a németnek van a legnagyobb növekedési potenciálja. (TG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.