BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A felugrás nyertesei és vesztesei

A hosszú esést követő gyors felugrásban mind Amerikában, mind itthon azon papírokkal lehetett a legnagyobb pénzt keresni, melyek a korábbi időszakban a vesztesek voltak. A nagy jókedvben azok a papírok estek, melyek váratlanul rossz hírrel szolgáltak, de a korábban a besszt jól viselők is gyengén muzsikáltak.

A papírok váratlan, nagymértékű megugrása általában vagy egy igen kedvező friss információ kapcsán, vagy egy jelentősebb esést követő trendforduló után következik be. Valószínű, hogy a közeljövőben is lesz példa az elmúlt havihoz hasonló felugrásokra, ezért talán nem árt megnézni, hogy mely papírokkal lehetett a legtöbbet nyerni az október 9-i trendfordulót követően.

Az amerikai adatokat vizsgálva azonnal feltűnik, hogy kiemelkedő növekedést egyes technológiai vagy távközlési cégek papírjai nyújtottak. Szintén közös ismertetőjegyük, hogy szeptemberben és október elején jelentős mértékben csökkent árfolyamuk, s igen sok befektető adta el őket rövidre. Mindegyikükkel kapcsolatban megjelent az említett időszakban viszont egy-egy olyan hír, melyet a piac kénytelen volt jónak értékelni. Ez több esetben is csak a korábbi eredményterv fenntartása vagy elemzői felminősítés volt, de épp elég ahhoz, hogy a túladott piacon elfogyjanak az eladók.

A szárnyalás a legkevésbé meglepő talán a PMC-Sierra esetében volt. A papír augusztus vége óta azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a piaci hangulattól függetlenül, szinte mindennap zuhant, csak a veszteség mértéke volt kérdéses. A kommunikációs csipeket gyártó cég esete azt bizonyítja, hogy az ilyen papíroknál bizony néha az emelkedés gyorsabb lehet, mint a korábbi visszaesés. Az Intel legfőbb vetélytársának számító AMD brutálrossz eredménynyel állt elő, azonban bejelentette, hogy a következő negyedévben már fellendülést lát. Az azonnali reakcióként 20 százalékot ugró papírban szintén pánikszerű short zárási reakció indult. A lista hetedik helyére csúszott be az egyetlen nem technológiai és nem távközlési cég, azonban a Delta esetében is elmondható, hogy egy válságban levő iparág túladott papírjáról van szó.

A veszteseket nézve változatosabb az iparági hovatartozás, a listát vezető gyorsétteremláncot energetikai cégek követik, de a kiskereskedelem és az üdítőitalgyártás is képviselteti magát. Közös pont azonban itt is van: az összes cég vagy igen gyenge eredményt közölt, vagy váratlanul lefelé módosította korábbi terveit, vagy csökkentette osztalékfizetési hajlandóságát. A piac nem válogatott méret szerint: a Dow Jones iparindexben szereplő vállalatok közül egyedüliként bekerült a vesztesek közé az enyhe warningot közlő Coca-Cola is. Érdemes megjegyezni, hogy a Coke az idén a legjobban szereplő papírok között volt az S&P-ben is.

Összességében tehát Amerikában nyerni a korábban leginkább lealázott s drasztikusan szétshor-tolt cégekkel lehetett, veszteni pedig a romló fundamentumokkal bíró vállalatokkal. Különösen azokkal, melyek korábban jól szerepeltek. A korábban a besszt jól tűrő s újdonsággal nem szolgáló cégek a piaci átlag alatt erősödtek.

De mi a helyzet itthon? Először is, míg az S&P a mélyponttól 25-éig 15 százalékot erősödött, addig a BUX a szintén október 9-én elért gödörtől a - tegnapi napot megelőző utolsó - 21-i csúcsig csak ennek felét. Ez túlságosan nagy meglepetést nem okozhatott, ahogy a BUX kimaradt az esés nagy részéből, teljesen természetes, hogy a hirtelen ugrást is csak tompítottan követte.

Az OTP vezető helye sem lehetett kérdéses. Egyrészt a mélypontban jelentős része volt a bankpapír hirtelen legyalázásának, másrészt köztudottan a legjobb növekedési kilátásokkal bíró blue-chipről van szó. A Matáv megugrása kicsiben emlékeztet az amerikai példára: vedd azt, amit méltatlanul túlaláztak. A Synergon a PMC-Sierrára hasonlít annyiban, hogy az utóbbi hónapokban szinte folyamatosan csökkent az ára, s felfelé gyorsabban mozdult, mint ahogy esett. Itt ugyan nincsenek nagy számban napon túli shortosok, de a brókerek jó szemmel veszik észre a második vonalban a váratlanul erőre kapó papírokat, s a hirtelen bemozduló befektetők gyakran okoznak néhány napos hosszt. A NABI egy fundamentálisan indokolhatatlan nagy esés korrekciójaként tudott átlag felett emelkedni.

A piac alatt teljesítő cégek között van a Mol. Már megszokhattuk, hogy az utóbbi évben nem mozog együtt a piaccal, s e tulajdonsága akár pozitívum is lehet. A mínuszosok közül a Pannonplastnak a várt warning tett be, a TVK pedig a korábbi hónapok legjobban teljesítő papírjaként joggal tartott most pihenőt. (ÁG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.