Természetes jelenség, hogy miközben hatéves mélypontokra zuhannak a tőzsdeindexek világszerte, a befektetők és elemzők elkezdik azokat a kapaszkodókat keresni, melyek alapján - feledve a fundamentumokat - a következő időszakban fellendülésre lehet számítani.
A tengerentúlon több cég is foglalkozik azzal, hogy a múltbéli árfolyam- és indexmozgásokat elemzi. A most zárult negyedév tapasztalataiból pedig most sokan vonják le azt a következtetést, hogy jelentős emelkedésre van kilátás a Wall Streeten. Az alapvető összefüggés az, hogy a második világháború óta eddig akárhányszor 15 százalék felett esett a piacot legjobban reprezentáló S&P 500 index egy negyedévben, az azt követő időszakban úgy három, mind hat hónapos, úgy éves, mind kétéves időtávban emelkedést mutatott. Mivel az elmúlt negyedben 17 százalékos volt a veszteség, a piacnak van lehetősége bizonyítani, áll a fenti tétel. Némi szkepticizmusra adhat okot, hogy az említett időszakban (nem számolva a most zárult három hónapot) eddig ötször fordult elő, hogy 15 százalék felett volt az esés. Igaz, mind az 1987-es, mind az 1973-as példa imponáló. 15 évvel ezelőtt a krach negyedéve után egy év alatt 12, két év alatt pedig 43 százalékot emelkedett az index. A hírhedt 73-74-es bessz betetőzéseként pedig 26 százalékot vesztett az S&P 1974 harmadik negyedében, ezt azonban egy év alatt 32, két év alatt pedig 66 százalékos növekedés követte.
Ha régebbre tekintünk viszsza, már nem ilyen szép a kép: a nagy világgazdasági válság évtizedében 11-szer esett 15 százalék felett az index, s hatszor a veszteség csak nőtt a továbbiakban. S még egy ellenérv: épp-hogy nem dőlt meg az elmélet tavaly. A harmadik negyedben ugyanis "csak" 14,99 százalékot csökkent az S&P értéke, az ezt követő eseményeket pedig ismerjük. (ÁG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.