Sprint PCS: kilábalóban
Az amerikai mobilszektor válságban van. Ez tény. A túlköltekezés és a túlzott eladósodás itt is nyomja a cégeket, azonban az utóbbi hónapokban igencsak úgy tűnt, hogy az iparág cégei iránt megnőtt az érdeklődés. A korábban e hasábokon ajánlott és azóta 30 százaléknál is többet emelkedett Nextel példája azt mutatja, hogy hibás hozzáállás a zavarosban történő nem halászás: a társaság a szektorból kiemelkedve rekord EBITDA-val hívta fel magára a figyelmet.
A Nextel árfolyama azonban már beárazni látszik a jót, s talán érdemesebb lehet még mélyebbre túrni a zavarosban. Az utóbbi időszak fejleményeit vizsgálva talán a Sprint-csoport mobilágazatának van a legjobb esélye arra, hogy a befektetők felfedezzék.
A Sprint PCS háza tájáról az utolsó rossz hír az volt, hogy az elmúlt negyedben nem tud majd ügyfélszám-növekedést felmutatni, mivel az új szerződések számánál magasabb a lemondások aránya. A két hete megjelent eredmény azonban ennek ellenére jócskán meghaladta a várakozásokat (az EPS -13 cent volt a -19-es várakozással szemben), mivel az ügyfelek többet beszélnek, mint az elemzők várták. Noha az iparág kilátásai a telített piac és a nagy verseny miatt nem túl rózsásak, az elemzők nagy része szerint a Sprint PCS piaci részesedése várhatóan növekedni fog. A piaci szereplők bizakodók az október elején érkezett új vezérigazgató terveivel kapcsolatban is, aki a minőségi ügyfélkörre kíván összpontosítani. Az idei év közepén az árfolyamot tízről két dollárig bedöntő likviditási félelmek tovatűnni látszanak, a társaság lassan, de biztosan faragja lefelé 16 milliárd dolláros hitelállományát. Az előfizetői létszám bővülése azonban továbbra is bizonytalansági tényező.
A papír árfolyama igen hektikusan mozog a New York-i Értéktőzsdén. Ajánlónkba épp azért került most, mert egyelőre ismeretlen okból visszatért a kurzus három dollár alá.
Fresenius: a DAX-fogoly
Mint ismert, az idei évben a német piac szerepelt a legrosszabbul az európai tőzsdék között. Ennek alapvető fundamentális oka a német bankrendszer válsága, a frankfurti alapindexnek számító DAX-ban pedig a nagy német bankok benne vannak. Emellett a DAX-ban van jó néhány biztosító és technológiai név is, s ezeknek sem kedvezett az idei tőzsdei hangulat. Vannak azonban a német blue-chip indexnek olyan tagjai is, melyeknek fundamentumai alapvetően rendben vannak, azonban a zuhanó társakkal szimpatizálva a befektetők bőszen alázták ezeket is.
Talán a legjobb példa erre a Fresenius Medical Care. A főként művesekezeléshez szolgáltatásokat nyújtó cég árfolyama az idén a mélypontig több mint 70 százalékkal zuhant, s ma is az év eleji érték kevesebb mint 50 százalékán áll. Kimutatták, hogy a DAX indexszel 91 százalékban korrelál, ami enyhén szólva nevetséges annak fényében, hogy értékesítésének mindössze 4 százaléka jut a német piacra. A rossz szereplés okaként emlegetik még a társaság peres ügyét egy korábbi akvizícióval kapcsolatban, ennek hatása azonban nem lehet ekkora.
A papír az utóbbi hetekben azzal tűnt ki, hogy az indexnél nagyobb mértékben jött felfelé a mélypontról, e hét hétfőn pedig romlott a 91 százalékos korrelációs arány: a DAX 5 százalékos buktájával szemben a Fresenius 8-at emelkedett. Ennek persze oka volt a vártnál jobb harmadik negyedéves eredmény, mely talán jele annak, hogy a befektetők kezdik külön-külön kezelni a DAX-ban szereplő vállalatokat.
A Fresenius negyedéves profitja 5,6 százalékkal nőtt, s várakozásai szerint jövőre az árbevétel 5-7, a nyereség viszont 10 százalék körül bővülhet. Az elemzők szerint a növekedés ennél erőteljesebb lehet, 2007-ig tarthatják a 10 százalék feletti szintet. Ehhez ráadásul ugyancsak vonzó 10 körüli P/E és 4 százalékos osztalékhozam társul, a cég alig forog könyvértéke felett.
Mol: időzítés kérdése
A hazai olajtársaság körül az elmúlt időszakban főleg a politika keltette a feszültséget, a 25 százalékos állami részesedés sorsa azonban mára talán mindenki számára világos: eladják, csak nem most. Ami a céget illeti, röviden annyit lehet mondani, hogy hosszabb ideje a körülményekhez képest igen jó eredményt produkál. Régóta tudjuk, hogy a befektetők kedvence lehetne, ha nem lenne az a bizonyos átkozott gázüzlet.
Annyi most is teljesen egyértelmű, hogy a Mol alulértékelt. Abban is biztosak lehetünk, hogy az árfolyam fel fog menni. A nagy kérdés tehát az időzítés. A Molnál azonban mindenki a nagy hírre vár. Igaz, hogy hamarosan döntés várható az INA privatizációjáról, s azt is tudjuk, hogy csak a részvényesi értéket növelő árat hajlandó adni a Mol-vezetés akárkiért. De még egy esetleges kedvező döntés sem valószínű, hogy tartós áremelkedést okozna, annyira a gázhelyzet a kulcs.
Amiért éppen most került be ajánlónkba a Mol, az az utóbbi hetek rossz teljesítménye. A 4800 forint körüli árszint ugyanis már olyan alacsony, hogy innen az emelkedési potenciál többszörösen haladja meg az esés kockázatát. Aki eddig meg akart szabadulni papírjától, az megtette, mint tudjuk, a papírokat maga a Mol is megveszi sajátrészvény-vásárlási akciója keretében. Elképzehető, hogy még hosszú hetekig nem tud nőni az árfolyam, sőt a cég elnök-vezérigazgatójának burkolt profitwarningja sem sejtet túlságosan erős harmadik negyedévet. Azonban az év vége, valamint a jövő esztendő eleje, amikor már szinte biztosan történik valami gázügyben, olyan közel van, hogy már féléves távlatban is jobbnak tűnik a Mol-részvénybe történő fektetés bármely kockázatmentes instrumentumunknál. Az egész nap tőzsdét figyelőknek persze ráér a hír nyomán kissé drágábban beleugrani a papírba, de a nyugodtabb befektetőknek érdemes lehet mostanság elkezdeni a vásárlást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.