BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti részvényajánló

Altiris: a szoftvertörpe



Ha a Microsoftot előszeretettel nevezik szoftveróriásnak, akkor az Altiris egyértelműen rászolgált a szoftvertörpe elnevezésre. Ha azonban ehhez hozzáteszszük, hogy az óriás árfolyama néhány hete éves mélypontra esett, a törpe pedig csúcsra jutott, talán érthetővé válik szerepeltetése e rovatban.

A befektetők ma is elszántan kutatják azokat a papírokat, melyek egy kétségbeejtően szereplő szektoron belül a trenddel szemben tudnak menni. Erre szinte kizárólag olyan cégeknek van esélyük, melyek jócskán a piaci átlagot meghaladó növekedési potenciállal bírnak. Az Altiris ma ilyennek tűnik. A társaság olyan szoftvereket fejleszt és gyárt, melyek a rendszergazdák számára lehetővé teszik, hogy egyszerre több gépre juttassanak el, illetve helyreállítsanak szoftverbeállításokat. Az Altiris-szoftver közben figyelemmel kíséri a rendszer teljesítményét, s megkönnyíti a hardver- és szoftverhibák megoldását. A cég árbevételének 40 százaléka Windows-alkalmazásokhoz kapcsolódik, míg 32 százalék a Hewlett-Packardtól érkezik. Az idén májusban a Dell-lel is egyezségre jutottak az Altiris-szoftverek terjesztéséről.

Az Altiris IPO kibocsátási ára 10 dollár volt, majd 4-ig zuhant az árfolyam. Innen azonban felkapták a befektetők, mivel rájöttek, hogy a cég már ma is nyereséges, sőt, az idénre várt 13 centes EPS jövőre ennek háromszorosára, 45 centre nőhet.

A hétfői csúcs után kedden visszaesett a papír 12 dollár alá, tegnap pedig zárás után közölte negyedéves eredményét a cég. A várakozások szerint az EPS 3 cent lett, azonban ennek meghaladása esetén sem biztos, hogy emelkedni tud papír. A várakozások ugyanis meglehetősen nagyok, mivel a kibocsátások során a szervezők csak meglehetősen konzervatív előrejelzéseket hajlandók aláírni. Ha azonban az eredmény pozitív, a profitrealizálásba érdemes lehet belevásárolni.



Vivendi: beárazott rossz

A Vivendi Universal, úgy tűnik, túléli a felelőtlen terjeszkedésből fakadó nehéz időszakot. Ehhez azonban kulcsfontosságú, hogy csökkenteni tudja 19 milliárd eurós adósságállományát. Jelenleg a legkönnyebb lehetőség erre az lenne, ha eladná a második legnagyobb francia mobiltársaságban levő részesedését, amire most a Vodafone ajánlatot tett. Az SFR anyavállalata, a Cegetel 15 százaléka már a Vodafone-é, a BT és az SBC Communications pedig már elfogadta a brit cég ajánlatát az együttesen 41 százalékos csomagra.

A Vivendi 6,77 milliárd euróhoz jutna a Vodafone-tól, ha elfogadja az ajánlatot. Az egyetlen probléma, hogy ezzel elveszítené legnyereségesebben működő leányát. A társaság ezért azon gondolkodik, hogy ellenajánlattal kivásárolja a BT-t. Ehhez négymilliárd euróra lenne szüksége, s a Vodafone ezt követően már nem tehet újabb ellenajánlatot. De honnan szerezzen ennyi pénzt a Vivendi?

Az utóbbi hetek emelkedése után hétfőn közel 10 százalékot esett a papír árfolyama, mivel olyan hírek keltek szárnyra, hogy a Vivendi a korábbi várakozásokkal ellentétben nem fogadja el a Vodafone-ajánlatot, sőt ellenajánlatra készül. Ehhez azonban fel kellene gyorsítania a kiadói üzletágának eladását. Az elemzők szerint az adósságállomány további ideiglenes növekedése rossz hír lenne, de az SFR-ből való kiszállás is. Az is lehet, hogy kiszállnának, s az időhúzással csak magasabb ajánlatra kívánják kényszeríteni a Vodafone-t. Ha magasabb ajánlatot tesz a Vodafone, az jelentős lépést jelent az adósságlefaragáshoz, s rövid távon is jó hírt jelent. Valószínű azonban, hogy a legfrissebb esés után a mobilcég megtartása sem járna eladói rohammal, mivel ebben az esetben a megugró cash-flow-ból tudnák csökkenteni az adósságot. Talán több esély van a közeljövőben kedvező hírekre, így jó vétel lehet a francia papír.



Mezőgép: hirtelen ébredés

Hosszú hónapok "halódása" után ismét felfigyeltek a befektetők a Mezőgépre. A társaság néhány napja jelentette be, hogy újabb, évi ötmillió dolláros bevételt biztosító megrendelést kapott kerékmodulgyártásra. A projekt teljes felfutása 2004-re várható, ami a jelenlegi helyzetben 8 százalékkal emelné meg a társaság éves árbevételét.

A piacon, úgy tűnik, ennyi is elég volt ahhoz, hogy végre meginduljon az árfolyam felfelé. A hír közzétételét követően a Mezőgép-részvények ára 900-ról 1100 forintig emelkedett. A korábbi napokban elhanyagolható likviditás megugrott, néhány befektető hirtelen fantáziát látott a papírban.

A részvénytulajdonosok már két éve várnak olyan nagy megrendelésekre, amelyek megdobják az árbevételt. Eddig nem nagy sikerrel, ami nehéz helyzetbe hozta a céget, mert nem könnyű jól kommunikálni a költséges kapacitásnövelő beruházásokat úgy, hogy közben nem érkeznek a kihasználtságot biztosító megrendelések. Ez a mostani megrendelés talán megtöri a jeget.

A legutóbbi nagy Mezőgép-sztori a Skyjack-projekt volt, ami eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az emelőkosaras berendezések gyártásának hírére 30 százalékkal emelkedett az árfolyam, az eredmények elmaradása után azonban minden visszatért a régi kerékvágásba.

Az ötmillió dollár önmagában most sem feltétlenül elég ahhoz, hogy tartós növekedési pályára állítsa a vállalatot, de legalább kedvező irányba történő elmozdulást jelent. Ráadásul ez az cég árbevételének egyharmadát adó mezőgazdasági gépgyártó divízió megrendelése, amely hagyományosan nagyobb árréssel dolgozik, mint a rendkívül kompetitív autóipari piac.

A társaság tehát fontos mérföldkőhöz érkezett, és ha valóra tudja váltani elképzeléseit, vonzó befektetési lehetőséget nyújthat. Jelenleg kockázatos befektetés, de nagy nyereséghez rizikót is kell vállalni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.