BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hirtelen elgyengülés Budapesten

Az utóbbi hetekben igencsak rossz teljesítményt nyújt a korábban szépen felülteljesítő hazai részvénypiac, a korábbi húzópapírok is látványosan esnek. Sokan az EU-csatlakozás szempontjából igen fontos ír népszavazás kimenetele miatt aggódó befektetők biztonsági eladásaival magyarázzák a váratlan elgyengülést, ezért érdemes lehet várni néhány napot a vásárlásokkal.

Miközben maga a tőzsde is szeret büszkélkedni azzal, hogy a BUX index jelentősen felülteljesítette a külföldi mutatókat az idén, az utóbbi hetekben jelentős változás következett be ezen a téren. A hazai piac érezhetően elgyengült, a korábbi vezető papírok egyértelmű eladói nyomás alá kerültek. A korábban a stagnálásért küzdő Matáv is egyértelműen lefelé vette az irányt. A külföldiek az utóbbi időszakban egyértelműen az eladói oldalra álltak, és ezen nem változtatott az sem, ha a külpiacokon egy-két napos emelkedések következtek be.

Mint arról korábban már többször beszámoltunk, az utóbbi években a BUX szinte kizárólag annak köszönhette viszonylag jó vagy inkább kevésbé rossz teljesítményét, hogy van egy OTP Bank nevű társaság a kosarában. Az immár hét éve tőzsdére került cég törés nélkül, évről évre jócskán infláció feletti mértékben növelte eredményét, s ez többé-kevésbé megmutatkozott az árfolyamában is. Az utóbbi napok zuhanása miatt azonban a bankrészvény rövid távon már nem teljesítette felül a BUX-ot. A tőzsdeindex utoljára július 25-én zárt lényegében ugyanott, ahova tegnap délre - kilenc nap folyamatos csökkenéssel - leereszkedett. Az akkori és a mai árfolyamok öszszehasonlításából jól látszik, ezúttal a Mol az a papír, mely rendkívül jó szereplésével megóvta a BUX-ot attól, hogy éves mélypontra zuhanjon.

A júliusi BUX-mélypont a nemzetközi trendeket követve jött el nálunk is, s az augusztus Budapesten is a fellendülés jegyében telt. A külföldiek azonban egyedül az OTP-t vásárolták, azt sem túl hevesen. A külpiacok szeptemberi jelentős esésével szemben a BUX értéke egészen a hónap végéig csak mérsékelten csökkent, s ez is a Mol és az OTP jó szereplésének köszönhető. Az utóbbi napokban azonban e két papír is megadta magát, így térhetett vissza a piac a júliusi mélypont közvetlen közelébe.

Júliust megelőzően tavaly novemberben állt a jelenlegihez hasonló szinten a BUX, s teljesen egyértelmű, hogy közel egyéves távlatban is az OTP jó szereplése tartotta meg az indexet. Kiemelkedő mértékben drágult a TVK is, erre azonban nincs fundamentális magyarázat. Szintén nem magyarázható könnyen az Egis szereplése, mely tegnapi ugrásával elérte, hogy mindkét idősoron plusszal szerepeljen a táblázatban. E gyógyszerrészvényt a legkevesebb elemző ajánlja vételre a blue-chipek közül.

Összességében az látható, hogy az OTP kitűnő eredményessége, az utóbbi hetekben pedig a Mol jó negyedéves számai és sajátrészvény-vásárlása okozta azt, hogy a BUX tartani tudta magát a nemzetközi tőzsdei viharok közepette. Mindkét papírnál azonban pillanatok alatt változott a széljárás, s elkezdtek esni, meglehetősen hevesen. Nagy kérdés, hogy ilyenkor szabad-e egyáltalán venni valamit, s ha igen, akkor mit.

A Bloomberg elemzői konszenzusa alapján a legtöbb vételi ajánlattal nem meglepő módon az OTP büszkélkedhet, de a négyes ("felülteljesít") átlagot a Matáv és a Mol is elérte. Kétségtelen, hogy a legnagyobb növekedést az idén is az OTP produkálhatja, a Molnál pedig nem az eredmény, hanem a gázüzlettel, valamint az akvizíciókkal kapcsolatos fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát. A Richtert az idei nulla növekedés okán egyelőre rövid távon leírni látszik a piac, s a Matáv is hiába olcsó fundamentálisan, ha szintén vége a növekedésnek, s nincs semmi olyan kilátás, mely felkeltené a befektetők érdeklődését.

A régióra szakosodott befektetési alapoknál enyhe kivonást regisztráltak az utóbbi időben, s rövid távon az egész piacra kedvezőtlenül hat az ír népszavazással kapcsolatos várakozás. A befektetők attól tartanak, hogy egy esetleges ír nem megint betenne egyet a jól ismert konvergenciasztorinak, ezért már most a biztonsági eladásokat választják. Logikusnak tűnik az a feltételezés, hogy az utóbbi napok eladásait az OTP-piacon is ez motiválta, lévén ebből a papírból vannak jelentős pozícióik.

A korábbi hasonló események tapasztalataiból az tűnik valószínűnek, hogy a vásárlásokkal érdemes kivárni legalább a jövő hét közepéig. A 19-ei ír népszavazás előtti vételek kockázatosak ugyan, de több elemző szerint is jelentős nyereséggel kecsegtetnek. Ha valóban nemmel szavaznak az írek, arra talán már csak kisebb esés lehet a reakció, az is csak ideiglenesen. Ha azonban mégis igen lesz az eredmény, az rövid távon egyértelműen serkentőleg hathat a piacra. (ÁG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.