Elérkezett az igazság pillanata, hat hét után már érdemesnek találtuk megnézni, hogy az általunk különböző okok folytán ajánlott részvények milyen teljesítményt nyújtottak az elmúlt időszakban. Az eredmény alapján nincs okunk szégyenkezésre, sőt: az időszak nagy részében igen rossz tőzsdei klíma ellenére az általunk javasolt külföldi papírokat vásárolva kiemelkedő nyereséget lehetett elérni.
Természetesen az értékelést sokféleképpen el lehet végezni, de a végeredmény hasonló lenne. Mi azt a megoldást választottuk, hogy hat-nyolc hetente nézzük meg a megelőző időszakban ajánlott összes papír teljesítményét. Így ugyan eltérő időtávon kapott teljesítményeket látunk, de a benchmarknak választott indexek segítségével többé-kevésbé reális kép kapható arról, hogy miképp muzsikált egy-egy papír. A célunk ugyanakkor nem az indexek felülteljesítése volt. A tőzsdén önállóan szerencsét próbáló befektetőt nem vigasztalja az, ha az indexnél kisebbet bukik papírjával. Emiatt a cél olyan részvények felkutatása és bemutatása volt, melyekkel nyereségre lehetett szert tenni. Az értékeléshez a kiindulási árfolyamnak a papírt ajánló lapszám megjelenésének napján kialakult záró árfolyamot vettük, az időszak végét pedig az e hét keddi záróár jelentette. Az elmúlt három hétben ajánlott papírok a következő értékeléskor is szerepelnek majd, hogy ne csak pár hetes teljesítményük jelenjen meg e lapokon.
A táblázatban szereplő számok megerősítik azon vélekedésünket, hogy hatékony portfóliót kiépíteni, valamint rövid távon is jelentős növekedésre képes papírokat találni jelenleg csak külföldön lehet. A hazai papírok ajánlását öt hét után akár be is fejezhettük volna, hiszen olyan sztori, amellyel a külföldi papírok általában bekerülnek az oldalra, itthon csak nagyon ritkán van. (Most végre az Egis.) A likviditás okán is legfeljebb a négy blue-chip férne be az ajánlatba.
Az utóbbi hat hétben ajánlott 12 (hat európai és hat amerikai) papír közül mindössze kettő akadt, melynek csökkent az árfolyama. Ezek közül is csak a Palm vétele okozott értékelhető, 10 százalékos veszteséget. Ezzel szemben hatalmas profitot hozott a Nextel, az Overture és a Zurich Financial vétele. E papíroknál ráadásul nem jött ki olyan egyedi hír, mely megdobta volt a kurzust. Igazán szerencsénk volt viszont az AstraZenecával. Ajánlásunkban azt feltételeztük, hogy a Prilosec gyomorégés elleni szer szabadalma lejártával jelentős konkurencia elé néz a generikus gyártók részéről, ez azonban már tükröződik az árfolyamban. Ehhez képest egy bírósági ítélet értelmében a szabadalmi védettség 2007-ig tart, addig nem léphetnek be a piacra más gyártók. Ez a hír mintegy 12 százalékkal dobta meg a papír árfolyamát. Két olyan papír is akadt, mely az ajánlást követően még esett egy nagyot, s ezt követően kezdett jelentős emelkedésbe. A máskor igen stabil Wal-Mart -10 százalék közelében is járt, az ASML pedig a -20-at is közelítette, mielőtt beindult a hatalmas erősödés.
Az elmúlt hat hétben ajánlott papírok közül a mai szinten már több is nem kerülne be az oldalra, mindenképpen a nyereség kivételét látnánk például célravezetőnek a Nextel, az Intermune, az ASML, az AstraZeneca és a Zurich Financial esetében.
Köszönjük a részvényajánlóval kapcsolatban eddig kapott észrevételeket, s a továbbiakban is várjuk ezeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.