A kockázatkerülési preferenciák erősödése jellemzi a feltörekvő országok kötvényeinek piacát, szeptemberben jelentősen nőtt a befektetők által pénzpiaci eszközökben tartott vagyonhányad. Ez utóbbi aránya megközelíti az eddig mért legmagasabb, 2001. szeptemberi szintet, amikor a befektetők vagyonuk átlagosan 6,7 százalékát tartották ilyen eszközökben. A mostani 5,8 százalékos arány a JP Morgan felmérése szerint 0,2 százalékponttal magasabb az augusztusi értéknél.
A befektetők kockázatvállalási hajlandóságának csökkenését mutatja, hogy a kötvényportfóliók feltörekvő piaci kitettsége a korábbi enyhén pozitív tartományból szeptemberben valamivel a viszonyítási alapul szolgáló benchmark szintje alá csúszott. Ez az eltolódás elsősorban a latin-amerikai országok papírjainak sorában bekövetkező átrendeződésnek köszönhető. A feltörekvő országok sorában egyébként is legkeresettebb orosz államkötvények súlya szeptemberben 3,6 százalékponttal haladta meg a benchmarkban szereplő arányt.
Ezzel ellentétes tendenciát mutat a brazil államadósság helyzete. Az augusztusi növekedés után arányuk szeptemberben ismét csökkent. Ennek oka az elemzők szerint a kormányváltásba vetett bizalom jelentős csökkenésében kereshető. A megkérdezett befektetők 36 százaléka gondolja ugyanis úgy, hogy az októberi választást követő egy éven belül az állam felfüggeszti majd dollárkötvényeinek kifizetését. Ez az arány augusztusban még 8 százalékponttal alacsonyabb volt. A pesszimizmus miatt a brazil papírok már átlagosan 1,5 százalékponttal vannak alulsúlyozva, augusztusban ez még csak 0,6 százalékpont volt. Ez egyébként az argentin adósságválság óta mért legalacsonyabb érték.
Ugyancsak esett a bizalom a török államadóssággal szemben, hiszen az ottani kötvények alulsúlyozása 3,1-ről 3,6 százalékpontra nőtt. Az, hogy az ázsiai ország papírjai alulsúlyozottak, nem újdonság, a mostani azonban a legalacsonyabb érték a tavalyi amerikai terrortámadások óta.
Az alapok tőkeáramlásai azt mutatják, hogy az év eddigi részében jól teljesítő kötvényekbe viszik a befektetők a pénzt. A nyerő papírokat az idén Oroszországban, Pakisztánban és Ukrajnában árusították. A hozamok itt a JP Morgan kötvényindexei szerint meghaladták a 40 százalékot az év eleje óta. Természetesen ezen adatok csak a velük járó kockázati faktorok együttes vizsgálatával értelmezhetők.
Magyarország 10,7 százalékos átlagos hozamával a biztonságos befektetést közepesen magas hozamok mellett biztosító országok sorában helyezkedik el. A legnagyobb deficitet a latin-amerikai kötvények produkálták: Uruguay -52,8, Brazília -20,5, Kolumbia pedig -4,0 százalékos átlagos hozamot nyújtott a befektetőknek. (LGA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.