BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az értékelés még feltörekvő

A harmadik negyedéves eredmények és a jövő évi kilátások alapján úgy látszik, hogy még mindig nem kezdődött meg a hazai papírok átárazása az uniós konvergencia jegyében. A hazai cégek árfolyama jól tükrözi eredményességük, illetve kilátásaik változását, értékelésük azonban még mindig feltörekvő piaci.

A harmadik negyedéves gyorsjelentésszezon kapcsán rengeteg érdekes következtetést lehet levonni, a legalapvetőbb azonban újra csak az lehet, hogy a piac továbbra is hatékonyan működik, az árfolyamok a na-gyobb cégek esetében alapvetően jól tükrözik a fundamentumokat. Az árfolyamok továbbra is szépen követték a társaságok eredményességének, illetve jövőbeli profitkilátásainak változását.

Amint az a táblázatból is látszik, a blue chipek közül az OTP volt az elmúlt év nagy nyertese is. A társasággal szemben bizalmatlan piaci szereplők évek óta arra várnak, hogy a növekedési ütem mikor törik meg látványosan, erre azonban eddig nem került sor. A papír emiatt szinte kénytelen túlteljesíteni a többi vezető részvényt, értékelése ráadásul most sem látszik túlzottnak, sőt, inkább óvatosan árazottnak tűnik.

A Matáv és a Richter az elmúlt évben jóval gyengébben szerepelt a tőzsdén annál, mint amit eredményváltozásuk indokolna, ezt azonban szakértők szerint a növekedési kilátások romlásával könnyen meg lehet magyarázni. A Richter vezérigazgatója a tavalyi éves eredmény közzétételével párhuzamosan jelentette be, hogy az idei évre csak a 2001-es eredmény megismétlésével számol, ezt követően pedig tartósan piac alatti teljesítményt nyújtott a papír. Hiába teljesítette túl többször is a gyógyszergyár a csökkentett várakozásokat, a menedzsment tartja magát februári előrejelzéséhez, a papír pedig a gyengébb növekedési kilátások miatt az év vesztesének számít a blue chipek között.

A Matáv hiába hasonlít egyre inkább egy pénzgyárhoz, s hiába ismerik el elemzők, hogy a körülményekhez képest a társaság kitűnően teljesít, az igazi growth story, azaz a látványos növekedés hiánya, valamint az anyavállalat problémái miatt csak alacsonyabb P/E-vel hajlandók a befektetők megvásárolni a papírt.

A Mol helyzete abból a szempontból különleges, hogy árfolyama az utóbbi időben csak kevéssé követte az eredményességét. Ez teljesen érthető is, hiszen a gázüzletre kényszerített alacsony értékesítési árak nyomán elszenvedett tekintélyes veszteség visszavetette a társaság fejlődését, ugyanakkor már több mint egy éve ott lebeg a cég előtt a kolonctól történő megszabadulásának lehetősége. Az egy év alatt elért 10 százalékos árfolyam-emelkedés egyáltalán nem nevezhető rossznak a szektor vezető cégeinek teljesítményéhez képest, hiszen a finomítói marginok drámai szűkülése közepette a Mol a nem szabályozott üzletekben kimondottan jól gazdálkodott. Ahhoz képest viszont, hogy a gázüzlet eladása a legfrissebb hírek szerint karnyújtásnyira került, nem tűnik nagynak az emelkedés. A mai árszint inkább arra utal, hogy a gázüzlet nélkül is szkeptikus a piac a Mol kilátásaival kapcsolatban.

Az eredmények alapján teljes mértékben indokolhatónak látszik a BorsodChem és a Démász emelkedése. Hasonló a helyzet az Inter-Európa esetében, azonban az tudvalevő, hogy a javuló fundamentumok még nem okoztak volna emelkedést, ezt szinte kizárólag a felvásárlási spekuláció okozta. A Pannonplast gyászos teljesítménye is könnyen megmagyarázható a cég eredményességének változásával, s az elmúlt havi leggyengébbek között sem véletlenül tűnik fel a NABI és a Rába sem.

A kivételt erősítő szabály: a nulla forgalom mellett egy-két piaci szereplő által árvezérelt Danubiusnál ellenben emelkedni tudott az árfolyam a cég nehézségeinek ellenére.

A negyedéves eredmények ismeretében ki lehet jelenteni, hogy még nem volt semmiféle konvergenciarali. Amit eddig láttunk, annak sok köze nem lehetett a csatlakozási várakozásokhoz, átlagos feltörekvő piaci értékeléseket látni. A csatlakozás idejére alig 10-es P/E-vel jutalmazott blue chipek eddigi teljesítményében tehát egyáltalán nem érződik semmiféle átárazás, az EU-beli vetélytársakhoz képest kimutatható, sokszor 100 százalékot is elérő diszkont továbbra is jó befektetési célponttá teszi a hazai vezető papírokat. Különösen vonzónak látszik a továbbra is az infláció kétszerese felett gyarapodó, s még mindig 10 körüli P/E mellett kapható OTP és a minden elemzési modell alapján rendkívül alulértékelt, ugyanakkor jóval kockázatosabb Mol.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.