BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ébredezik a vállalati kötvénypiac

Az elmúlt hét nemcsak a részvénypiacon, de a vállalati kötvények értékesítésében is érezhető fellendülést hozott. Az USA-ra és Európára egyaránt jellemző folyamat a kormányzati és a befektetési fokozatú vállalati papírok hozamai közötti különbséget is visszaszorította. Az elemzők többségét egyelőre nem ragadta magával az optimizmus, miközben több nagyvállalat a kedvező fordulatot adósságainak refinanszírozására használja.

Hosszú hónapok unalmas kereskedelme után az elmúlt héten ismét pezsgésnek indult az európai és a tengerentúli vállalati kötvénypiac. A gazdasági növekedés beindulásának jeleivel párhuzamosan, úgy tűnik, a befektetők is mind nagyobb bizalmat szavaznak a társaságok adósságleveleinek. Ennek köszönhetően több európai vállalat - lemásolva az USA-beli folyamatokat - szeptember óta nem tapasztalt forgalmat bonyolított a kötvénypiacon az elmúlt napokban. Az Allianz, a Vodafone és a Deutsche Telekom együttes értékesítése elérte a 7,5 milliárd eurót.

Az elmúlt hetekre jellemzőnél jóval nagyobb érdeklődés a kölcsönfelvétel költségeit is érezhetően leszorította. Az európai vállalatok hitellelevelein a kormányzati kötvényekkel szemben meglévő kockázati prémium egy hónap alatt 1,91-ról 1,67 százalékpontra sülylyedt. A jelentősebb forgalmat bonyolító cégek közül a Citigroup ötéves kötvényein lévő kamatmarzs például 0,77-ról 0,57 százalékpontra csökkent az azonos lejáratú államadóssághoz képest. Különösen jól szerepeltek az elmúlt napokban a telefontársaságok kötvényei. A France Telecom-papírokon lévő spread 20, míg a Deutsche Telekom kötvényein lévő közel 50 bázispontot csökkent egy hét alatt. Nem véletlen, hogy több társaság a napokban bonyolítja az adósságai refinanszírozásához szükséges új papírok kibocsátását: a Tesco például a héten egymilliárd euró értékben tervezi euróban és fontban denominált kötvényeinek piacra dobását.

Bármennyire kedvezőnek tűnik is azonban a most felvázolt kép, az elemzők többsége továbbra is mérsékelt optimizmussal tekint az elkövetkező időszak elé. Az idén már eddig is számos alkalommal látszott megfordulni a lefelé mutató trend, ezek a kitörések azonban kivétel nélkül tiszavirág-életűnek bizonyultak. Az első kilenc hónap amerikai teljesítményét szemlélve megállapítható, hogy a 2002. év teljesítménye 31,1 százalékkal múlta alul a megelőző év azonos időszakát. A frissen kibocsátott befektetési fokozatú kötvények összértéke 467,2 milliárd dollár volt ebben az időszakban. A harmadik negyedév 109 milliárd dolláros teljesítménye 40 százalékos viszszaesés a 2001-es számokhoz képest.

A befektetők többsége egyelőre kivárni látszik. A WorldCom nyári csődjének következtében még olyan nagy cégek is, mint amilyen a Ford vagy a General Electric, gyengébb hitelminősítéssel és minden korábbinál nagyobb bizalmatlansággal kell szembenézzenek. Nem véletlen, hogy az idei kötvénypiaci aktivitásuk jelentősen alulmúlta az elmúlt években tapasztaltakat. Jövőre a Ford finanszírozási igénye 22 és 33 milliárd dollár között lesz - nyilatkozott a Bloombergnek Neil Schloss, a társaság pénzügyi munkatársa. A költségek mérséklése érdekében a társaság eszközfedezettel ellátott papírokat ad majd el. Biztosíték gyanánt a Ford a gépkocsivásárlók törlesztőrészleteit ajánlja fel - tette hozzá. Az ehhez hasonló, eszközfedezettel biztosított papírok a jövőben minden bizonynyal nagyobb teret nyernek majd. Ezek a kötvények népszerűek a befektetők körében, a kibocsátásban segédkező bankok azonban az alacsonyabb, jellemzően 25 bázispontos jutalék miatt a hagyományos papírokat részesítik előnyben.

Utóbbi társaságok idei teljesítménye egyébként is számottevő visszaesést mutatott. A befektetési fokozatú kibocsátások volumenének 31,1 százalékos csökkenése a befektetési bankok bevételeire is jelentős hatást gyakorolt.

A piacvezető Salomon Smith Barney elsőségét ugyan nem, de a korábbi kimagasló eredményességét elvesztette az év első kilenc hónapjában. Az általa bonyolított üzletek száma ötvennel, értéke pedig 21 milliárd dollárral csökkent, a beszedett díjak pedig 18,1 százalékkal estek vissza.

A második helyet megkaparintó JP Morgan jelentette a legkisebb bevételcsökkenést: az általa felszámolt díjak összértéke 371,4 millió dollár volt, azonban még ez az érték is 11,4 százalékkal a megelőző év szintje alatt van. A hetedik helyre vissza-csúszó Merrill Lynch díjbevéte-le 69,8 százalékos visszaesést mutatott.

A befektetési bankokat ez a bevételkiesés azért érinti különösen súlyosan, mivel egyéb tevékenységeik piaca is beszűkülni látszik. A vállalategyesülések és -felvásárlások volumene például 33 százalékot esett az idén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.