BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromnapos aukció a BÁV-nál

A viszonteladók számára is érdekesnek bizonyult a BÁV őszi háromnapos művészeti árverése. Úgy tűnik, a mamutcég továbbra is "diszkontként" funkcionál a hazai műkereskedelemben.

Október 29-31. között rendezte meg őszi árverését a hazai műkincspiac legtekintélyesebb szereplője, a Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt. (BÁV). A háromnapos, csaknem 750 tételt felvonultató aukció a műkereskedelem palettájának szinte minden műfaját érintette: az első napon ékszereket, a másodikon műtárgyakat, a harmadikon festményeket, bútorokat és szőnyegeket árvereztek a Kinizsi utcában. Az aukció összbevétele - 58 703 500 forint összkikiáltási ár mellett - mindössze 53 419 000 forint volt. A legnagyobb sikert a második napon könyvelte el a cég, mikor is a 17 870 500 forintos kikiáltási érték 19 510 500-ra emelkedett, szemben az első és a harmadik nap kedvezőtlen mutatóival (14 286 000 és 13 241 500, illetve 26 547 000 és 20 667 000 forint).

Az összkikiáltási értéknél jelentősen alacsonyabb leütési ár elsődlegesen a magas értéken kikiáltott tárgyak megmaradásának volt köszönhető. Ez leginkább az ékszerekre volt jellemző, de a köztudottan nehezen eladható - sokszor a milliósnál magasabb kikiáltási árra értékelt - bútorok esetében is gyakori volt az érdektelenség a közönség részéről. Az ékszereknél a százezer és egymillió forintos határ között kikiáltott 29 tételből 12 maradt meg, míg a bútorok esetében a négy egymillió forintnál magasabb összegen indított darab egyike sem talált vevőre.

A ékszerekkel és bútorokkal szemben nem vallottak szégyent a festmények - még annak ellenére sem, hogy az anyag a közepes színvonalat is alig ütötte meg. Hasonlóan a Nagyházi Galéria úgynevezett kamaraárveréseihez, a sokszor esztétikai és művészi kvalitás terén gyengébb műveket is relatíve jó áron tudta értékesíteni a BÁV. Komolyabb arányú licitemelkedések ugyan nem voltak jellemzők, a sikert mégis jelzi, hogy a több mint 80 festmény 90 százaléka elkelt.

Említést leginkább a második nap érdemel. A BÁV csak ezen a napon tudott a kikiáltási árnál magasabb leütési összeget elérni, ami leginkább annak volt köszönhető, hogy a porcelán-, ezüst- és üvegtárgyak iránt érdeklődők az utóbbi időben nem voltak elkényeztetve a különböző árveréseken: a Polgár Galéria művészeti aukcióján, valamint a Nagyházi - elsősorban néprajzi tárgyakra összpontosító - 84. aukcióján (VG, 2002. október 14., 16. o.) kívül az elmúlt hónapokban nem sok lehetőség nyílt kvalitásos műtárgyak vásárlására, pedig a piac ezen szegmensében egyre nagyobb gyűjtői érdeklődés tapasztalható. Az egyre dinamikusabb értéknövekedést produkáló hazai festészeti anyag mellett a műkincspiac iránt érdeklődő, szerényebb anyagi lehetőségű, de igényes vásárlói réteg számára a műtárgykínálat biztosít nyugodt és kiegyensúlyozott lehetőségeket.

Jellemző, hogy a háromnapos árverés rekordleütése (a képünkön szereplő női gyűrű) alig közelítette meg az egymillió forintos határt. A közepesnek mondható licitemelkedések, a kiugró eredmény nélküli árverés arról tanúskodott, hogy a sok esetben magasabb összegért is értékesíthető alkotások, műtárgyak mérsékelt áron találtak gazdára. Így esetenként azok a műkereskedők is jól jártak, akik a karácsonyi vásárlási láz előtt épp a BÁV-nál kívánták felfrissíteni kimerülő vagy netán régóta változatlan készleteiket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.