BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Langyos őszi hangulat

A szenzációkkal szolgáló festményárverések visszhangja a jelentősebb műtárgyárverések hírét is elnyomja. A műtárgy kisebb népszerűségének fő oka, hogy a festmények többmilliós leütési áraival szemben a porcelánok, ezüst- és üvegtárgyak után érdeklődőknek be kell érniük a néhány százezer forintos meglepetésekkel.

Az elmúlt néhány hét alatt három aukciósház rendezte meg őszi műtárgyárverését. A hazai műkincspiac három jelentős szereplője, a Polgár Galéria október 15. és 17., a BÁV október 29. és 31. között (VG, 2002. november 04., 20. oldal), a Nagyházi Galéria pedig november 8-án árverezett műtárgyrégiségeket. Míg a BÁV és a Polgár a már megszokott forgatókönyvet követve az ékszerektől a bútorokig a műtárgyak széles skáláját bocsátotta árverésre, addig rendhagyó módon a Nagyházi jelentős keleti műtárgykollekcióval lepte meg közönségét.

A Polgár Galéria által kibocsátott leütési lista szerint a három árverezőház csatáját a Váci utcai galéria nyerte. A Polgár-árverés első napján aukcionált bútorok, porcelánok és ezüstök 26 931 000 forint összkikiáltási árról 37 697 000-re, a második napon árverezett ékszerek és órák pedig 17 866 000 forintról 20 696 000-re emelkedtek. A hasonló mutatók a kétnapos BÁV-árverésen 32 156 500 forintos összkikiáltási és 32 752 000 forintos összleütési árat, a Nagyházi Galéria egynapos árverésén pedig 55 574 000, illetve 28 062 000 forintot jeleznek. A Nagyházi Galéria 318, a BÁV 656, a Polgár Aukciósház pedig 374 tételt árverezett ezeken az estéken.

A BÁV és a Nagyházi Galéria aukcióján a legnagyobb csalódást a bútorok rossz szereplése okozta. Előbbin a 42 tétel közül 28, míg utóbbin 86 darabból csak 40 talált vevőre. Jellemző, hogy mindkét aukciósház esetében túlnyomórészt a kisebb bútorok cseréltek gazdát. A nagyméretű - a korábban kimagasló sikereket magukénak tudó - késő barokk és empire bútorok leggyakrabban licit nélkül maradtak, miközben a kisebb és egyszerűbb biedermeier és art deco asztalok, vitrinek mérsékelt áremelkedéssel ugyan, de rendre elkeltek. A filigrán, egyszerűbb felépítésű, elegáns darabok elsősorban a mai belsőépítészet irányvonalainak köszönhetik sikerüket. A korábbi, kissé dagályos modorosságot egyre inkább a visszafogott "minimalista" stílus váltja fel, mely a markáns bútorok helyett a könnyedebb, visszafogottabb vonal- és tömegvezetésű darabokat kedveli.

A három árverés más műfajokban is a letisztult, egyszerűbb stílusok sikerét hozta. A porcelánok és kerámiák között még mindig a XX. század első felében készült Zsolnay-kerámiák a legnépszerűbbek. A 20-30 évvel korábban készült, ugyancsak a pécsi gyárból származó, vagy éppen az eklektikus stílust képviselő Fischer Ignác terveiből megvalósult munkák viszont ma alig eladhatóak.

Ezüst dísztárgyakat és szőnyegeket ezúttal a Nagyházi nem árverezett. A decemberi ezüstvasárnapra tartalékoló galériával ellenben a BÁV és a Polgár széles választékot nyújtott mindkét műfajból. A közepesnek mondható anyagban a szőnyegek terén a BÁV (Karacsop szőnyeg, 900 000 forint), míg az ezüstök között a Polgár Galéria (Teáskészlet, 950 000 forint) tudott egymillió forintot megközelítő leütési árat elérni.

Nem láthattak különösebb meglepetéseket a Polgár és a BÁV ékszerkínálata után kíváncsiskodók sem. A bő választék mellett a közepes minőség nyomta rá bélyegét az árverésekre, és a licitálók között csak ritkán alakult ki derekasabb küzdelem. Ugyancsak fojtott hangulat kísérte a keleti tárgyak árverezését a Nagyházi Galériában. Itt a néhány pergőbb licit mellett az anyag nagy része viszszamaradt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.