BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

További kamatcsökkentés várható még az idén

Nyeste Orsolya, a Postabank makroelemzője szerint az idén még számítani lehet 50-75 bázispontos kamatcsökkentésre. Az ír népszavazás kedvező kimenetele óta - az egyébként kedvezőtlen makrohelyzet ellenére - nagy mennyiségű külföldi tőke áramlott a hazai piacra, amely részben a konvergenciára játszók, részben pedig a régió más piacairól átcsoportosító befektetőktől származik. A múlt héten pedig a verbális intervencióval felérő monetáris tanács által közzétett állásfoglalás sem tudta megállítani a forint erősödését és a hozamok csökkenését az állampapírpiacon.

Felmerült a sáveltolás lehetősége is, különösen a külföldi befektetőkkel kapcsolatban lehetett egyre többet hallani arról, hogy a sáv eltolására spekulálnának. A Magyar Nemzeti Bank hétfői közleményében azonban igyekezett lehűteni a kedélyeket, és jelezte, hogy az ERM II-be való belépésre is alkalmas a jelenlegi árfolyamrendszer és középárfolyam.

Az elemző szerint sincs esélye a sáv eltolásának, mivel az egyértelmű cáfolat mellett még egy implicit árfolyamsávot - 238-242 forintos szintet - is megjelölt a központi bank, amely esetén már megvalósulna az idei és a jövő évi inflációs cél. Ehelyett inkább egy alternatív megoldásra lenne kilátás. A jegybank az 1999-2000-es helyzethez hasonlóan most is bevezethet egy sterilizációs kötvényt, hogy kifogja a spekulánsok vitorlájából a szelet.

Természetesen minderre csak akkor kerülne sor, ha a forint az intervenciós sáv széléhez tapadna, Nyeste Orsolya szerint azonban ez nem fog megtörténni. A hétfői kamatvágásnak nem volt rövid távú hatása, ezért a jegybank várhatóan tovább csökkenti majd alapkamatát, ami viszont előbb-utóbb hatással lesz a piacra. Ennek mértéke 50-75 bázispont lehet, de függ az Európai Központi Banktól is, amelytől a piac december elején kamatmrséklést vár. Ha pedig az EKB csökkent, akkor ismét nőhet a kamatkülönbözet, így az MNB-nek is vágnia kell, mégpedig nagyobb mértékben, ellenkező esetben nem lesz hatása.

Az elemző úgy látja, hogy a spekulációt előbb-utóbb sikerül letörnie az MNB-nek, ami főként a hazai állampapírpiacon okozhat korrekciót a hozamokban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.