BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikában érdemes kereskedni

A hazai cégek meglehetősen borsos díjaival szemben igen olcsón lehet kereskedni külföldi részvényekkel amerikai brókercégeket választva. A kinti diszkontbrókerek biztosítják a hitelkeret és rövidre eladás mellett a zárás utáni kereskedés lehetőségét is.

Aki egy-két véletlen üzletnél többet szeretne külföldi részvényekkel kereskedni, egyértelműen akkor jár jól, ha erre külföldi brókercégnél nyit számlát és interneten keresztül kereskedik. Sajnos az európai online brókereknél információink szerint igen nehéz a számlanyitás. Az olcsó, de kifogástalan szolgáltatást nyújtó luxemburgi cégek például a helyi törvényeknek megfelelően csak saját névről, EU-országban bejegyzett bankból induló átutalást fogadnak el a számla feltöltésekor. Ez azt jelenti, hogy magyar bankokból nem lehet eljuttatni a számlára a részvénykereskedésre szánt pénzt. Ilyenkor ausztriai számlanyitással, majd átutalással lehet esetleg a problémát áthidalni. Németországban helyi bejegyzett lakcím szükséges, Svájcban semmit sem kérnek, viszont meglehetősen drágák az ottani cégek.

Összességében nézve nem igazán érdemes európai brókerrel vesződni, kivéve, ha valaki kimondottan kicsi európai cégekkel szeret üzletelni, vagy előnyben részesíti a munkaidőben történő tőzsdézést. A kézenfekvő megoldás ugyanis Amerika, ahol igen alacsony jutalékszint mellett lehet üzleteket kötni, ezenkívül a fontosabb európai részvényeket egytől egyig bevezették valamelyik piacra. Ráadásul a kedvező időeltolódás miatt kora délutántól késő estig lehet üzletelni.

Az amerikai számlanyitás is igen egyszerű. A cégek többségénél az internetről letöltött nyomtatványokat kitöltve és útlevélmásolattal együtt visszaküldve néhány hét alatt megnyitható a számla. A pénz átutalása sem tart sokáig, több, lapunknak név nélkül nyilatkozó hazai befektető állítása szerint a magyar banknál megadott átutalási megbízást követően a negyedik napon jóváírták az amerikai brókercégnél vezetett számlájukon az összeget.

Maga a kereskedés is igen egyszerű és gyors. A piaci áras megbízásoknál egy másodpercen belül már a visszaigazolás is megérkezik a teljesítésről. Az amerikai brókercégeken keresztül történő üzletkötés nagy előnye még, hogy mindegyikük biztosítja a zárás utáni, illetve a nyitás előtti elektronikus kereskedésben történő részvételt is, igaz, eltérő hosszúságú idősávban.

Az amerikai piacon történő kereskedésre a magyar és amerikai cégek által kínált jutalékokat forintban összesítő táblázatból látszik az a hatalmas különbség, ami miatt érdemes a kintieket választani. Itthonról egy kisebb, olcsó és egy nagy, de drága szereplőt választottunk, Amerikából pedig az egyik legnagyobb diszkontbrókert (az Ameritrade nemrég egyesült a szintén igen alacsony árakon dolgozó Datekkel), valamint egy nagy befektetési bank "diszkontleányát" (a Harris Direct "anyukája" a CSFB). Az amerikai díjstruktúra nem ismeri az árfolyamérték kifejezést, egy papír megvétele ugyanannyiba kerül, mint 10 ezeré, akár 2 dollár az árfolyam, akár 200. Nálunk az árfolyamérték százaléka plusz egy fix díj adja a fizetendő összeget, így minél nagyobb értékben vásárolunk, százalékban számolva annál nagyobb a különbség a kinti cégek javára. A legolcsóbbnak tűnő Ameritrade-nél hárommillió forint árfolyamértéket sem kell elérni ahhoz, hogy 0,1 százalék alá kerüljön a jutalékszint. Day-traderre kint nincs kedvezmény, de ekkora összegnél és jutaléknál ez érthető.

A magyar befektetők számára sem jelent problémát úgynevezett margin account nyitása, ehhez általában 5000 dollár körüli minimumösszeg kell. Ehhez automatikusan hitelkeret társul, valamint lehet shortpozíciókat is felvenni. Az amerikai cégek ingyenesen adják az azonnali hivatalos tőzsdei árfolyamokat is a szolgáltatáshoz.

Negatívumot nem sokat lehet találni az amerikai kereskedésre. Az egyetlen ilyen talán, hogy ha véletlenül nem működik az internetes kereskedési rendszer, akkor lassabb a telefonos megbízásadás. Ez magasabb jutalékért bármikor lehetséges, persze ha nem megy a netes felület, nincs külön költsége. A kiküldött pénz hazajuttatása néhány nappal tovább tart, mint az itthoni brókercégnél levő összeg felvétele. A kinti cégeken keresztüli kereskedés adózási rendjére később visszatérünk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.