BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti részvényajánló

Maxtor: már nem merev

A merevlemezgyártókat az elmúlt időszakban ugyanúgy gyalázta, majd emelte a piac, mint más számítógép-alkatrészeket készítő cégeket, azonban értékelésük meglehetősen furcsa. Erre széles körben a Barron's múlt heti cikke mutatott rá. A cikk apropója az volt, hogy a piacvezető Seagate IPO-ja épp árazás alatt állt, s ez alapján igencsak borsosnak tűnt értékelése. A Seagate végül a tervezett 13-15 dolláros sáv helyett 12 dolláron kelt el, s kezdte meg ismét tőzsdei pályafutását. (Egyszer már volt nyilvános cég, de 2000-ben felvásárolták.) Ezzel még mindig drasztikus különbségek adódnak, hiszen a Seagate az utolsó 12 havi árbevétel 0,8-szeresén forog, míg a Maxtor értéke 0,2 volt csak a Barron's-cikk megjelenésekor.

A Maxtor azonban azóta a lapok címoldalára került, mivel váratlanul szépen megemelte árbevételi és profitvárakozását. A cég a 4 centes veszteség helyett 4 és 10 cent közti nyereséget tervez az utolsó negyedre, melyet csak részben indokol költségcsökkentéssel (például elbocsátanak 500 embert), a kereslet növekedését is érzi. A merevlemezek ára már az elmúlt negyedben is nőni tudott, s ez a trend tarthatónak tűnik. A brókercégek most a felminősítgetésekkel vannak elfoglalva, de talán még nem késő 5-6 dollár között venni a papírból.



BNP: a harc áldozata

A legnagyobb francia bank éppen harcban áll, nagyon kellene neki a hatodiknak rangsorolt pénzintézet, a Crédit Lyonnais. A tőzsde pedig ? hacsak nem majdnem ingyen hajt végre valaki akvizíciót ? idegesen reagál. A Crédit Lyonnais esetében tényleg nem lehet alacsony árról beszélni, ráadásul a Crédit Agricole személyében nagy vetélytársa is akadt a BNP Paribas-nak. Tegnapra az Agricole már több Crédit Lyonnais-papírt szerzett, mint a BNP, viszont még mindketten 20 százalék alatt vannak, ajánlatot tenni pedig csak 33 százalék felett kell. Az Agricole helyzeti előnyben is van azzal, hogy ha a Lyonnais többi öt nagyrészvényese (köztük az Axa, az Allianz és a Commerzbank) meg kíván válni papírjaitól, elővételi joga van.

Ha a BNP alulmarad, meglevő Lyonnais-részét valószínűleg a vételi árnál magasabban tudja eladni, ha akarja. Ha pedig sikerül megszereznie kiszemelt célpontját, az több mint egymilliárd eurós költségmegtakarítást jelent neki évente, míg vetélytársa ennek a felét tudná csak kihasználni. Akár nyer, akár nem, a BNP részvénye jó vételnek látszik, miután a Lyonnais-harc kitörése óta pár hét alatt 22 százalékot zuhant. Pedig a legjobb jövedelmezőségű francia bank jövő évre várt eredményével számolva P/E-je 9,5 körüli.



Globus: fagyott árfolyam

Az elmúlt időszakban nem rengették meg túlságosan a Globus árfolyamát a társasággal kapcsolatos kedvező hírek. Bár a papír ára szeptember-október után némi emelkedésnek indult, most is egy helyben toporog a 3200 forintos árszint körül.

Pedig a cég a tervezettnél magasabb nyereséget ér majd el az év végére, az adózás előtti eredménye 1,5 milliárd forint helyett 1,7 milliárd lesz. A társaság már a háromnegyed éves számaiban is meghaladta a tervet, és csak októberben 300 millió forinttal javította eredményességét a csoport.

A dinamikusan bővülő árbevétel a menedzsment becslése szerint némileg elmaradhat azonban a tervezettől, ami az erős forinttal magyarázható.

Jó hír lehetett a befektetőknek az is, hogy a társaság helycserés támadással megvált békéscsabai üzemétől, és megvette a Nagykőrösi Konzervgyár 75 százalék plusz egy szavazat részesedését. A két ügylet szaldója pozitív eredményt hozott a cég számára. A társaság vezetése egyébként a tavalyinál magasabb, 25 százalékos osztalékfizetési javaslatot tesz majd, ami a mostani árfolyamon is biztos 12,8 százalékos hozammal kecsegtet. Ráadásul a részvény névértékét várhatóan április elejétől negyedelik, ami ráirányíthatja a befektetők figyelmét a papírra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.