BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Karácsonyi könyvaukciók

Három jelentős antikvárium rendezett árverést az elmúlt napokban Budapesten. Az aukciókat követően panaszra sem az antikváriumoknak, sem a gyűjtőknek nem lehetett okuk. A Központi, a Stúdió és a Honterus antikvárium egyaránt kiválóan teljesített karácsonyi aukcióján. A sok szempontból hasonló könyvárverések közel azonos fokú sikerekkel zárultak, a különbség csupán a viszszamaradt tételek számában mutatkozott. A Stúdiónál mindössze 16, a Honterusnál 17, a Múzeum körúti társuknál viszont 70 tétel maradt gazdátlan. A különbség az összbevétel tekintetében is megmutatkozott: a Stúdió 31, 376 millióról 41,450 millió forintra, a Honterus 10,673 millóról, 22,309 millió forintra, míg a Központi Antikvárium 39,085 millióról, csak 45,049 millió forintra emelte a kikiáltási árak összértékét. Pedig a kínálat szempontjából a Központi árverési anyaga - a hazai színvonalhoz képest is - kimagasló volt, s talán épp ez jelentette a ház "vesztét" is egyben. Több szakértő már az árverés előtt egybehangzóan arra figyelmeztetett, hogy a kiváló anyag túlméretezettnek bizonyulhat az egyelőre szűk hazai gyűjtőkör számára. A ritka darabokat szép számban felsorakoztató 197 tétel között olyan különleges könyvek maradtak vissza, melyek "normális esetben" könnyen vevőjükre akadhattak volna. Ilyen tétel volt többek között Radnóti Miklós egy kézirata (900 000 forint), valamint a Draskovich János és Prágai András által latinról magyarra fordított, Marcus Aurelius: A fejedelem tükrének 1628-as kiadása (700 000 forint) is.

A három árverés legnagyobb licitjét a Központi antikvárium mondhatta magáénak. Decsy Sámuel 1792-ben, Bécsben kiadott, a magyar Szent Korona históriáját tárgyaló, reprezentatív, gazdagon illusztrált műve 2,8 millió forintos áron lelt új gazdára. A Stúdió rekordere Gróf Andrássy Manónak a 19. század közepén tett távol-keleti utazását megörökítő rajzai nyomán készült kőnyomat mappa volt (2,4 millió forint), míg a Honterusnál Katona István 1778-ban, Pesten kiadott magyar történelmének 42 kötetéért (leütési ára: 1,6 millió forint) versengtek a legkitartóbban a gyűjtők. (KG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.