Az év végéhez közeledve hamarosan elérkezik az idő, amikor guruk, szakértők és más piaci szereplők előadják aktuális pozíciójukhoz illő várakozásaikat a következő évvel, illetve hónapokkal kapcsolatban. Afelől a legcsekélyebb kétségünk sem lehet, hogy a nagy többség pontosan ugyanazt fogja mondani, mint az elmúlt években mindig, azaz emelkedést valószínűsít majd a tőzsdéken. Mi most az emberi megérzéseket és feltételezéseket mellőzve inkább a piac történelmét és törvényszerűségeit próbáljuk meg segítségül hívni a jósláshoz.
A Mikulás-hossz és a januáreffektus kifejezések a hazai befektetők számára is ismerősek, s noha az elmúlt években többször is másként alakultak a dolgok, mint ahogy azt az ősi megfigyelés alapján várni lehetett volna, az idén ismét lehet próbálkozni. A Mikulás-hossznak ugyan valószínűleg már vége - a jó öreg szakállas 2002 után ismét kissé korábban érkezett a tőzsdékre a vártnál -, azonban a januári emelkedéshez az eddigieknél nagyobb pszicholó-giai hátteret biztosíthat a piaci történelem ismételgetése. A következő hetekben ugyanis valószínűleg egyre gyakrabban lehet majd hallani, hogy három év folyamatos csökkenésre eddig összesen kétszer volt példa az amerikai piacok több mint évszázados újkori történetében, a 2000-2002 közötti időszak lesz a harmadik a sorban. A legutóbbi esetre 1939 és 1941 között került sor, melyet Amerika második világháborús történetének második évében, 1942-ben közel 20 százalékos emelkedés követett. Sőt, ezt követően öt év alatt megduplázódott az S&P 500 index értéke. Az akkori és a mostani helyzet abban is hasonló, hogy az éves deficitek a három rossz év alatt egyre csak nőttek, s ezt követte a hirtelen fellendülés.
Ha visszamegyünk a rossz emlékű 1929-be, akkor azt találjuk, hogy a krach éve után az egyre mélyülő világgazdasági válság során a következő két esztendőben szintén egyre nagyobb veszteségek érték a részvénypiacot. Három év hatalmas veszteségei után azonban a negyedik, 1932 sem hozott fellendülést, legalábbis éves szinten nem. 1933-ban aztán 50 százalékos ugrás következett.
A korábbi három-, illetve négyéves eséseket megelőzően a hossz mértéke csak alig marad el a kilencvenes évekétől. A fenti történet emlegetése önmagában sok befektető kedvét hozhatja meg a részvényvásárláshoz, ez pedig segíti a jó hangulat kialakulását.
Mivel az elmélet egyik pillére megerősítést nyert, egyre többet emlegetik a Wall Streeten azt a régi szállóigét is, mely szerint novembertől májusig kell ülni a Dow Jones iparindexben szereplő részvényekben, aztán viszont el lehet adni mindent, s novemberben kell újra vásárolni. (Az eredeti verzió: The Dow From November to May - Then Go Away.) A statisztikák szerint az elmúlt 51 évből 35-ben túlteljesítette a november-április peridódus a megelőző május-októbert. Ez durván kétharmados arány. Még ennél is egyértelműbb törvényszerűség bontakozik ki, ha csak a negatív hozamú május-októbereket veszik figyelembe: e szerint 22 ilyen alkalom után 19-szer pozitív hozamú november-április jött.
Természetesen a trendet az dönti el, hogy a jelenlegi várakozásokhoz képest a napvilágra kerülő eredmények jobbak vagy rosszabbak lesznek-e. A fundamentalisták jelenlegi konszenzusos várakozása szerint egyébként szolid profitbővülés nyomán az indexek szerény emelkedésére van kilátás jövőre.
De mit is profitálhat ebből a magyar befektető? A magyar piac korrelációja a külföldi tőzsdékkel jóval kisebb annál, mind amit gondolhatnánk, a BUX immár második éve teljesíti túl a fejlett piacokat. Jövőre ez valószínűleg ismét így lesz, de hogy ez csak kisebb esést jelent, vagy akár nagyobb emelkedést, nem mindegy. A külföldi trend továbbra is számít az itthoni piacon, s ha valaki a kinti tartós jókedvet jól megérezve vásárol, az nagy valószínűséggel nem jár rosszul a hazai vezető papírok vételével sem. (ÁG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.