A szeptembert általában befektetői érdektelenség jellemzi. Mostanság vannak azonban a figyelemre méltó történetek. Míró József a hazai papírok közül a Molra és az Egisre, a régió egészét tekintve pedig a technológiai szektorra hívja fel az érdeklődő befektetők figyelmét.
Az ősz a Mol gázüzletágának alapvető problémáira ígér megoldást. Ahhoz, hogy a piaci résztvevők el tudják dönteni, miként viszonyulnak az új gáztörvény meghatározta keretekhez, szeptember végéig illene megjelentetni a kapcsolódó rendelkezéseket, s előre kell lépni az árképzés paramétereinek meghatározásában - emelte ki Míró József, a Cashline elemzője. Ezzel párhuzamosan a Mol szeptember elsejére összehívott közgyűlésén olyan alapszabály-módosításokat tárgyalnak majd meg, amelyek értelmében az igazgatóság felhatalmazást kap a gázüzletág egyes területeinek a jogszabály adta keretek közötti értékesítésére, ha arról majdan üzleti döntés születik.
A gáztörvényhez kapcsolódó már megjelent rendeletek okoztak kellemetlennek látszó meglepetéseket: gondolva itt a többlet-bányajáradék 2003. évi befizetéseinek a Mol által a jogszabály megjelenése előtt kalkuláltnál magasabb szintjére. Arra a kérdésre, hogy ilyen természetű további kedvezőtlen hatásokra számít-e, Míró úgy válaszolt: megítélése szerint a többlet-bányajáradék 2003-as szintje egyrészt saját számításai szerint kisebb a Mol által publikált 16-18 milliárdnál, 14 milliárd körülire tehető. Másrészt pedig e tény az idei eredményt csökkentő hatás mellett kedvező üzenetet is hordozhat. Azt jelenti ugyanis, hogy a lakosság gázár-kompenzációját szolgáló alapba megfelelő összeg gyűlik össze, megteremtve ezzel a lehetőségét annak, hogy a valós piaci viszonyoknak megfelelően alakítsák a gazdasági minisztérium rendeletei az árakat. Számításai szerint az idén kompenzációra 3,8 milliárd forintot kell majd kifizetni, amely töredéke az említett 14 milliárdos bevételnek. A következő két évben mintegy 30 milliárdos befizetés mellett 26-27, 2006-ban 24, majd 18 milliárdot vihet el a kedvezmény, 2008-ra pedig a támogatás megszűnik. Az elemző azonban hozzátette azt is, hogy e számításokat alapvetően módosíthatja, hogy milyen elveket követ majd a lakossági árképzés.
A gázüzletág helyzetét általánosságban érintve kiemelte azt is, hogy az unió által megkövetelt gázpiaci liberalizáció az eddigi példák alapján nem teremt igazi versenyt. E megállapítással együtt az elemző rámutatott azon különbözőségekre is, amelyek szerint a magyar piac lényegesen attraktívabb, mint például az osztrák. A mesterségesen alacsonyan tartott gázár ésszerűtlen beruházásokra ösztönözte a felhasználókat, a torz szerkezet arányában jelentős mértékben a gáz irányába mozdította el az energiafelhasználást. Ennek alapján - bár tény, hogy a Mol még nem döntött arról, hogy megtartja vagy megválik a szegmens eladható részétől - lehet érdeklődés az üzletág iránt.
Az elmúlt napok akvizíciós eseményeinek megítéléséről szólva úgy nyilatkozott: jól jött volna a Beopetrol. Az INA sisaki finomítója közel van, a múlt (a Beopetrol az INA Szerbia által államosított eszközeit birtokolja) adottságai jól kihasználhatók lettek volna, s az olcsó vízi szállításnak köszönhetően a dunai finomító is beszállhatott volna az ellátásba. A szerb társaság nélkül a kedden meghirdetett román Petrom-privatizációban sem biztos, hogy érdemes a Molnak indulni. Romániának 34 milliárdos finomítói kapacitása van, miközben a felhasználás ennek felét sem éri el, márpedig a Mol-Slovnaft-INA vállalategyüttes is éppen ebben az erősebb.
A többi hazai részvény közül Míró az Egist emelte ki. A gyógyszeripar az elemző megítélése szerint az erősödő dollár miatt árbevételt és profitnövekedést realizálhat. Ez a Richter árfolyamába be is épült, az Egis azonban a de-ramciclane molekula fejlesztésével kapcsolatos problémák (az amerikai után a finn partner is kiszállt az üzletből) miatt 30-40 százalékkal alulértékelt szektorához képest. Ez a közeljövőben kiegyenlítődhet, hiszen a cég eredményességét rövid távon a molekulával kapcsolatos döntések nem befolyásolják.
A két példa mellett érdemes szem előtt tartani azt a tényt, hogy a technológiai szektor túljutott a mélyponton - emelte ki zárásként a teljes régióra, általában a nemzetközi tőkepiacokra is értelmezhetően az elemző. A költséghatékonyságot sikerült helyreállítani, s további profitnövekedés várható, ami hosszabb távon is biztató kilátásokat rajzol fel. A lufi kidurrant. Nyilvánvalóan nem az a lendület ígérkezik, mint az évekkel ezelőtti robbanás idején, s értelemszerűen szelektálni kell a szektoron belül, de van növekedés az iparágban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.