Augusztus és szeptember immáron hagyományosan a legrizikósabb hónapok tekinthető az értéktőzsdéken. Az idén talán másképp lesz? - lehetne feltenni a kérdést.
Ha az elmúlt másfél évtized statisztikáit nézzük, akkor meglehetősen lehangoló kép tárul elénk: a Dow Jones és az S&P 500 index számára az éves teljesítményt nézve az augusztusi hónap bizonyult a legroszszabb periódusnak, míg a szeptember a második helyet foglalta el e listán. A Nasdaq szempontjából éppen fordított a helyzet: szeptemberben zuhant a legnagyobb mértékben az index értéke, míg ezután augusztus következett.
Ha egy kicsit távolabbra tekintünk, s a Nasdaq 1971. évi születése óta vesszük górcső alá a három tengerentúli mutató alakulását, akkor már a szeptemberi hónap kerül a lista élére, amelyet augusztus követ a sorban. Ha pedig 1964-ig visszamenőleg mélyedünk a statisztika rejtelmeibe, akkor azt látjuk, hogy ez az időszak 16 alkalommal több mint 10 százalékos esést produkált.
Az elmúlt hónapok erőteljes emelkedését követően most korrekcióra van kilátás - mutatott rá Michael Sheldon, a Spencer Clarke szakértője a CNN Moneynak. Hozzátette: a harmadik és negyedik negyedéves vállalati gyorsjelentések kedvező növekedéssel kecsegtetnek, s amennyiben a makrogazdasági adatok fellendülést mutatnak, úgy jóval kisebb esés következhet be, mint amire egyesek számítanak. Két évvel ezelőtt az augusztus-októberi időszak 16,2 százalékos zuhanással ért véget, 2002-ben pedig 19,5 százalékos lejtmenetre került sor. Ilyen mélyrepüléssel az idén nem számolok, de augusztus első napjai a forgalom erőteljes visszaesését hozták, s lemorzsolódásra mindenképpen esély van - fogalmazott Jeffrey Hirsch, a Stock Trader's Almanach szerkesztője.
Minden rosszban van valami jó, lehetne mondani. Az október ugyanis a krízisei miatt már meglehetősen rossz hírnévre tett szert, ám mint Hirsch megjegyezte: ebben a hónapban nem történtek olyan vészes lejtmenetek, mint azt egyesek gondolnák. Sőt, a hónap első felét általánosságban jellemző megingást a vége felé egy erősödés követi.
Az év eddigi tendenciáit nézve a március 11-i mélypontot követően a részvények meglódultak, a Dow Jones mostanáig közel 22 százalékot "szedett magára", az S&P 500 index 22,4, míg a Nasdaq mintegy 35 százalékot. A szárnyalás azonban a mélypontot követő három és fél hónapra koncentrálódott, ezt követően megtört a lendület, s az elmúlt öt hét már az árfolyamok stagnálását hozta, miközben a befektetők folyamatosan emésztik a most záródó vállalati gyorsjelentési időszak során napvilágot látott eredményszámokat, illetve a legfrissebb makroadatokat. Ez pedig az elkövetkező hetekre is csekély elmozdulásokat ígér csak a szakemberek szerint, függetlenül attól, hogy az amerikai tőzsdecégek közel 64 százalékánál a második negyedéves profit jobb lett a prognózisoknál, további 22,5 százalékuk pedig a várakozásoknak megfelelő adatot közölt. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.