BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kommunikációs malőr a Fed háza táján

Úgy tűnik, a Fed és az amerikai piacok éppen akkor vesztették el a nehezen megteremtett összhangot, amikor arra a legnagyobb szükség lenne. Az USA-t a 80-as évek megugró inflációja után most defláció fenyegeti, hatékony kommunikáció hiányában azonban a kötvénypiacok és a legfőbb monetáris hatóság elképzelései ellentétes irányba mutatnak.

A Fed ma a gazdaság növekedésének ismételt lassulása mellett elsősorban a csökkenő árszínvonal miatt aggódik. A befektetők pontos célok hiányában megérzéseikre hagyatkozhatnak, így az infláció emelkedésétől való aggodalmukban felhajtották az amerikai kötvényhozamokat, ez pedig a növekedésnek nem használ. A hét végén a világ vezető jegybankárai és közgaszdászai részvételével konferenciát rendeznek Jackson Hole-ban. A házigazda a Fed, illetve annak elnöke, Alan Greenspan lesz. Elemzők szerint a Maestro megnyitójában megkísérelheti kiköszörülni a kommunikációs csorbákat, és egyértelműbb üzenetekkel igyekezhet támogatni a piacot.

Tény azonban, hogy közel három év emelkedés után a nyár közepén - ugyancsak Greenspan egyik beszédét követően - az amerikai kötvénypiac hirtelen zuhanásba kezdett. Az első lökést ehhez a gazdaság teljesítőképességének, illetve a vállalatok várakozásainak javulása adta, a részvények ugyanis nagy mennyiségű pénzt vontak el az állampapírpiacról. Még fontosabb talán, hogy a befektetők nem tudták és még ma sem tudják pontosan, a Fed egy ilyen megváltozott környezetben milyen politikát folytat majd. Abban talán biztosak lehetünk, hogy a történelmi mélyponton lévő 1 százalékos kamat jó darabig nem változik, arra ugyanis a gazdaságnak a stabilizációs folyamat során még szüksége lehet. A határidős árfolyamok azonban azt jelzik, hogy a piac márciusra kamatemelést vár.

Mások szerint az a valószínűbb, hogy a határidős hozamok a befektetők inflációs várakozásait tükrözik. Amennyiben ez utóbbi a megfelelő értelmezés - és Alan Greenspan szavai erre engednek következtetni -, akkor a Fed részéről célravezetőbb volna konkrét inflációs célt megnevezni a találgatások helyett. A kötvénytulajdonosok ugyanis aggódnak, hogy az egyébként sem túl magas kamatszint mellett szerzett bevételeiket a növekvő árszínvonal elértékteleníti majd. Ameddig ez a bizonytalanság nem tűnik el a piacról, lehet akármilyen alacsony a Fed által szabályozott irányadó kamatszint, a vállalatok számára a hitelfelvétel továbbra sem lesz olcsó mulatság. Az USA tízéves benchmark államkötvényének hozama például a június eleji 3,07 százalékról augusztus közepére 4,66 százalékra változott.

Az elmúlt hét nyilatkozatai alapján úgy tűnik, a Fed megértette a kritikát, több vezető tisztségviselő, illetve a nyíltpiaci bizottság számos tagja is elismerte egy publikus inflációs cél szükségességét. A várakozások azt valószínűsítik, hogy ez a szemlélet már Greenspan pénteki felszólalásában is érezteti a hatását. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.