Jól kezdődött az év a tőzsdecégek számára, hiszen az első három hónap a nettó eredmény több mint 27 százalékos bővülését hozta. Bár ha közelebbről nézzük a számokat, akkor az első negyedévet a Mol és az OTP, kisebb mértékben a Richter Gedeon "mentette" meg, hiszen a Budapesti Értéktőzsde A kategóriás társaságainak 74 milliárd forint feletti összesített profitjában oroszlánrészük volt. Mindeközben a társaságok árbevétele közel 10 százalékkal gyarapodott.
A második negyedévről alighanem mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy az előzőhöz hasonló növekedési ütem kerekedik majd ki a gyorsjelentésekből. Legalábbis erre utalnak az eddig elkészült elemzői prognózisok, amelyek egyes cégeknél ezúttal is meglehetősen széles skálán mozognak. Kimagasló eredményekkel nem számol az értékpapír-piaci szakértők többsége a nagyobb tőzsdecégek háza táján, a másodvonalbeli társaságoknál az első három hónaphoz hasonló kép körvonalazódhat ki, s mint egyesek fogalmaztak: a második fél év még rosszabb kilátással kecsegtet.
Az első negyedév egyik kellemes meglepetése volt a Mol, amely ugyan látványos árfolyam-emelkedést azóta sem produkált, ám egyes elemzői prognózisok már 8000 forintos célárfolyamokról szólnak. Az április-júniusi időszak azonban viszonylag gyengébb eredményt mutathat, amit a finomítói marzs szűkülésével, a gyenge forint euróhitelekre gyakorolt kedvezőtlen hatásával, a gázüzletág veszteségével és az elhúzódó téllel magyaráznak az elemzők. Az olajipari társaság második negyedéves profitjára 6 milliárd forint feletti veszteség éppúgy szerepel az előrejelzésekben, mint 16 milliárdos nyereség. (Az előző év hasonló időszakában 29,4 milliárd volt a haszon.) A Cashline elemzője a pontos prognózissal még nem készült el, ám véleménye szerint az első negyedéves számokat nettó szinten tartani tudja a Mol (22 milliárdos profitot realizált), sőt azt túl is szárnyalhatja. Igaz ugyan, hogy a finomítói marzsok alacsonyabbak voltak, ám üzemi szinten nagy visszaeséssel nem kell számolni. Az olajipari cég második negyedéves számaiban megjelenik a kiskereskedelmi társaságok értékesítéséből származó bevétel is.
A harmadik-negyedik negyedév azonban kellemetlenül alakulhat, a gázimportot ugyanis nem csupán az emelkedő beszerzési ár sújtja, hanem a drágább dollár is. Az első negyedévben 3,5 milliárdot kitevő gázüzletág vesztesége a következő három hónapban 5-6 milliárdra nőhet, míg a második fél év már összességében 20 milliárdos veszteséget produkálhat.
Az első negyedév másik kiugró teljesítményét nyújtó cégétől, az OTP Banktól nagyobb meglepetést nem várnak az elemzők: véleményük szerint az első negyedévben produkált növekedési ütem lelassulhat. Az eredményprognózisok 16,5-19 milliárd forint között szóródnak, szemben a bázisidőszak 15,6 milliárdjával. Az OTP-nél a nettó díjbevétel növekedési dinamikája megmarad, ám ez a jutalékbevételek számlájára írható. A makrokörnyezet nem volt túl kedvező az OTP számá-
ra, a hozamemelkedés nyomán ugyanis szűkültek a kamatmar-zsok - jegyzi meg az Erste Befektetési Rt. elemzője. A hitelezési boom a második negyedévben is érezteti hatását, a Buda-Cash szakemberei pedig a DSK-akvizíciót követően már magasabb céltartalékot várnak a pénzintézettől. Bár felvetődött, hogy az MNB júniusi kamatemelései az OTP befektetett állományán is éreztetik hatásukat, a Cashline elemzője szerint itt csak limitált - egymilliárd forint alatti - veszteségről lehet majd szó, miután ennek a pakettnek viszonylag rövid a hátralévő átlagos futamideje. A harmadik negyedév azonban már kisebb korrekcióval kecsegtet, amelyben a támogatott lakáshiteleknél júniusban bekövetkezett változások is szerepet játszanak, ám ez igazán az év utolsó három hónapjára nyomja rá bélyegét.
A Matávnál nem számolnak különösebb izgalommal az elemzők. Véleményük szerint az első negyedév tendenciái folytatódtak: a mobilüzletág dinamikája lassul, a vezetékes üzletágnál további lemorzsolódásra van esély, s talán az adatátvitel terén várható jobb teljesítmény. Csoportszinten az árbevétel 1-3 százalékkal javulhat, míg a nettó profit 14-19 milliárd között alakulhat április-június között, a tavalyi 19 milliárdot követően. Az első negyedévben a távközlési cég közzétette, hogy euróhitelének 90 százalékát swapolta, tehát nagyobb árfolyamhatás itt aligha lehet. Ami pedig a macedón leányvállalatot illeti, az első három hónapban megindult a profitnövekedés, ám bizonytalan, hogy az élesedő verseny és a gazdaság lassú növekedése közepette sikerül-e ezt az ütemet folytatni - fogalmaz a Takarékbank elemzője.
A Richter kissé csalódást keltő gyorsjelentését követően az Egisnél sincsenek "túlfűtött" várakozások, sőt, az elemzők további profitcsökkenéssel számolnak. Az Egis elmúlt negyedévei kevéssé voltak sikeresek, jóllehet a 8-12 százalék körüli működési eredményrátánál többre képes a társaság - fogalmaznak a Buda-Cash elemzői. A pénzügyi harmadik negyedév közel 15 százalékos működési eredményrátával kecsegtethet, ám kedvezőtlen elemek ezúttal is lesznek: a hazai piac szerény bővülése mellett ugyan a FÁK-tagországok az átlagosnál jobban teljesíthetnek, ám a közép-európai régióban, a hatóanyagexportnál csak mérsékelt növekedésre van kilátás. A legfontosabb bizonytalansági tényezőt a fedezeti ügyletek eredménye jelentheti, ami a Richternél is roszszabbra sikeredhet, miután a gyógyszeripari társaság az árbevétel nagyobb részét fedezi le. Az adózott eredmény 1-2 milliárd között alakulhat a bázisidőszak 2,6 milliárdos profitjához képest.
A BÉT másodvonalbeli társaságai közül kedvező számokkal rukkolhat elő a Graphisoft. A társaság az első negyedévhez képest a bevételi szinten várhatóan nem sokat javít - az elemzők 1-2 százalékkal számolnak -, ám a tervezőszoftver legújabb verziójának eladásainak már lehetnek hatásai. Ha az első negyedévben elért mérsékelt költségek jellemzik a következő három hónapot is, akkor a nyereség biztosított: az elemzők 300-600 ezer euróss profitot várnak a tavalyi 500 ezres mínusz után.
A Pannonplast az első negyedévi 350 milliós veszteséget követően csekély, 15-50 milliós negatívummal zárhatja a következő három hónapot. Nőttek a rendelésállományok is, aminek igazából a második fél évben lehet hatása. Ténylegesen azonban még nem tudott előrelépni a cég - véli a Cashline elemzője. A világpiaci konjunktúra még nem jött el, ráadásul cégszinten továbbra is probléma, hogy alacsony kapacitáskihasználtsággal működik a társaság.
A NABI nemrégiben közzétett profitwarningját követően a második negyedévi veszteség (650-800 ezer dollár közé várják az előző évi 2,5 milliós profittal szemben) nem érheti meglepetésként a befektetőket. A céget mind külső, mind belső tényezők sújtják, a költséghatékonysági program és a fedezeti ügyletek gyümölcse pedig még nem érett be - hangzik az elemzők véleménye.
A Synergon árfolyamgörbéje meglehetősen szép ívet írt le az elmúlt időszakban, amit az egyes piaci hírek a kedvező második negyedéves eredménnyel, míg mások a várható akvizíciókkal magyaráztak. Ami az előbbit illeti, az elemzők nem számítanak kiugró profitra, az első negyedév 39 milliós nyeresége után a következő három hónap 40-140 millió közötti mínuszt hozhat, ám - mint a szakemberek fogalmaztak - a második negyedév amúgy is gyengébb szokott lenni, s a Synergon éves szinten szeretne pozitívumot termelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.