Meglehetősen hektikusan alakultak a nemzetközi részvénypiacok novemberben. A hónap első felében erősödés söpört végig, amelyben az amerikai elnökválasztás piaci szereplők által kedvezőnek ítélt kimenetele is szerepet játszott. Ám az emelkedés törékenynek bizonyult. A Wall Streetnek és a főbb európai börzéknek épp elég volt annyi, hogy az olajár a megingást követően ismét új erőre kapjon, illetve a Fed elnöke, Alan Greenspan arra figyelmeztesse a piaci szereplőket, hogy a gyenge dollár és a büdzsé deficitje a jövőben gondokat okozhat a gazdaság működésében.
A mostani bizonytalan piaci környezet közepette a legnagyobb biztonsággal - legalábbis ha a részvénypiacon lehet biztonságról beszélni - azon társaságok papírjait vásárolhatják az európai befektetők, amelyek dinamikus árbevétel- és profitnövekedésről számolhattak be az elmúlt negyedéves gyorsjelentéseik során. A gazdasági növekedés mérséklődő üteme ugyanis jövőre nyomot hagyhat a társaságok profitjain - mutatnak rá a Merrill Lynch elemzői. Az európai színtéren ugyanis nem látnak erőteljes növekedési potenciált a szakemberek, a német gazdaságra a lakossági fogyasztás stagnálása lesz jellemző, az olajárak idei, több mint 40 százalékos drágulása nem múlik el nyomtalanul a tőzsdecégek eredményességét illetően. A Dow Jones Stoxx 600 index tagjaitól átlagosan tízszázalékos profitjavulást várnak a szakemberek, szemben az ez évre várható 27 százalékos bővüléssel - derül ki a FactSet JCF összesítéséből.
A Merrill Lynch szakemberei az európai társaságok elmúlt hat év egyes negyedéveire vonatkozó elemzői árbevétel- és profit-előrejelzéseiket vették górcső alá, s úgy találták: ezen tényezők emelkedése leginkább Nagy-Britannia harmadik legnagyobb hitelintézeténél, a Barclaysnél párosult a legnagyobb árfolyam-erősödéssel - írja a Bloomberg. Ebbe a kategóriába sorolható a bankszektor, az energetika és a közhasznú társaságok részvényei is. Ezen ágazatok szereplői - mely körben olyan cégek kaptak helyet, mint a Barclays, a Total, a HSBC Holdings, a BG Group - az elmúlt hat évben átlagosan havi 0,73 százalékos árfolyam-emelkedést produkáltak.
A befektetőknek ugyanakkor nem árt tartózkodniuk azon társaságoktól, amelyeknél a legkisebb mértékben javítottak az elemzők a profit- és árbevétel-előrejelzésükön. Idesorolhatók többek között a távközlési, a gyógyszeripari, a fogyasztási cikkeket gyártó szektor tagjai, mint a Tele2, a GlaxoSmithKline, az AstraZeneca vagy a Unilever. Ezen "csoport" tagjai mindössze havi 0,25 százalékos átlagos hozamot tudtak produkálni az elmúlt hat évben.
Az amerikai színtéren többen fantáziát látnak a technológiai részvényekben. Az ágazat előtérbe kerülése azon apró momentumnak köszönhető, hogy a Microsoft december 2-ától egyszeri osztalékot fizet a részvényeseinek. A kifizetés 32 milliárd dollárról szól, s a piaci szakemberek bíznak abban, hogy ennek egy része visszakerül az értékpapírpiacra. A Microsoft tulajdonosai között ugyanis szép számmal találhatók számítástechnikai szektorra szakosodott befektetési alapok, amelyek a kapott osztalékot kénytelenek a technológiai ágazatban elkölteni. Az elmúlt negyedév mindenesetre kedvezően alakult a technológiai részvények számára: az amerikai Standard & Poor's 500 indexen belül az ágazat 11 százalékos erősödésével a legnagyobb növekedést produkálta a mutató tíz ágazati csoportja közül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.