BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előtérben a pénzpiaci alapok

Az idei év leglátványosabb növekedését a pénzpiaci alapok könyvelhették el hazánkban, hiszen az idén közel 50 százalékkal nőtt az eszközértékük. A konstrukció nem csupán hazánkban, hanem Európában is számottevő pénzeket vonzott, miközben a tengerentúlon éppen hogy a vagyon elvándorlása jellemzi az alaptípust.



A tavaly májusi kamatemeléseket követően elkezdődött kedvezőtlen tendencia megfordult a pénzpiaci alapok esetében: a vagyonuk év eleje óta közel 87 milliárd forinttal, mintegy 264 milliárdra nőtt. Országhatárainkon kívülre tekintve azt kell látnunk, hogy a pénzpiaci alap ott is igen szép karriert futott be. Bár a hagyományos befektetési formák kiábrándító hozamainak a hedge (fedezeti) alapok, a magántőke-társaságok és az ingatlanok a legnagyobb nyertesei, a pénzpiaci alapok azonban - szinte csendben - igen tekintélyes beáramlásra tettek szert. A Moody's és S&P AAA minősítésével bíró európai pénzpiaci konstrukciók vagyona az 1997. évi 7 milliárd euróról mostanra 200 milliárd fölé nőtt.

Ezen alapok portfóliómene-

dzserei aligha válnak "sztárokká", bár mint egyes szakemberek megjegyzik: az alacsony kamatok közepette meglehetősen nehéz vonzó hozamot nyújtani a befektetőknek. Az alapokba zömmel intézményi befektetők, biztosítók, kisebb magáncégek s persze magas jövedelemmel bíró magánszemélyek teszik a pénzüket, remélve, hogy az egyre kisebb megtérülést biztosító overnight kamatokhoz képest magasabb hozamra tesznek szert. Nem beszélve arról, hogy a Rabobank kivételével egyetlen európai hitelintézetnek sincs AAA-s minősítése. A befektetők számára ugyanis a biztonság, a diverzifikáció lehetősége nagyobb fontossággal bír, mint a hozam - jegyzik meg az elemzők. Egyes vélemények szerint az európai pénzpiaci alapok vagyona hamarosan elérheti az amerikai konstrukciókét, amely jelenleg 2000 milliárd dollárt tesz ki. A nagy ugrást az jelenthetné, ha - hasonlóan a tengerentúlhoz - a magánszemélyek is felismernék Európában a pénzpiaci alapok jelentőségét. Bár számos ilyen alap lelhető fel

Európában, a nagyobbak versenyelőnyt élveznek. Több nagyvállalat ugyanis csak olyanba fektetheti pénzét, amely legalább tízszer akkora vagyont kezel, mint a befektetendő pénze. Így nem kizárt a konszolidáció sem, főként, hogy a statisztikák azt mutatják: a tíz legnagyobb szereplő a piac 90 százalékát uralja.

Amerikában mindenesetre jelenleg ellentétes tendencia érvényesül: az elmúlt hetek a pénz-

piaci alapok vagyonának apadását hozták. A tengerentúli befektetők ugyanis - főként George W. Bush újraválasztását követően - a részvény- és a kötvényalapokba helyezték át pénzüket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.