A tavaly májusi kamatemeléseket követően elkezdődött kedvezőtlen tendencia megfordult a pénzpiaci alapok esetében: a vagyonuk év eleje óta közel 87 milliárd forinttal, mintegy 264 milliárdra nőtt. Országhatárainkon kívülre tekintve azt kell látnunk, hogy a pénzpiaci alap ott is igen szép karriert futott be. Bár a hagyományos befektetési formák kiábrándító hozamainak a hedge (fedezeti) alapok, a magántőke-társaságok és az ingatlanok a legnagyobb nyertesei, a pénzpiaci alapok azonban - szinte csendben - igen tekintélyes beáramlásra tettek szert. A Moody's és S&P AAA minősítésével bíró európai pénzpiaci konstrukciók vagyona az 1997. évi 7 milliárd euróról mostanra 200 milliárd fölé nőtt.
Ezen alapok portfóliómene-
dzserei aligha válnak "sztárokká", bár mint egyes szakemberek megjegyzik: az alacsony kamatok közepette meglehetősen nehéz vonzó hozamot nyújtani a befektetőknek. Az alapokba zömmel intézményi befektetők, biztosítók, kisebb magáncégek s persze magas jövedelemmel bíró magánszemélyek teszik a pénzüket, remélve, hogy az egyre kisebb megtérülést biztosító overnight kamatokhoz képest magasabb hozamra tesznek szert. Nem beszélve arról, hogy a Rabobank kivételével egyetlen európai hitelintézetnek sincs AAA-s minősítése. A befektetők számára ugyanis a biztonság, a diverzifikáció lehetősége nagyobb fontossággal bír, mint a hozam - jegyzik meg az elemzők. Egyes vélemények szerint az európai pénzpiaci alapok vagyona hamarosan elérheti az amerikai konstrukciókét, amely jelenleg 2000 milliárd dollárt tesz ki. A nagy ugrást az jelenthetné, ha - hasonlóan a tengerentúlhoz - a magánszemélyek is felismernék Európában a pénzpiaci alapok jelentőségét. Bár számos ilyen alap lelhető fel
Európában, a nagyobbak versenyelőnyt élveznek. Több nagyvállalat ugyanis csak olyanba fektetheti pénzét, amely legalább tízszer akkora vagyont kezel, mint a befektetendő pénze. Így nem kizárt a konszolidáció sem, főként, hogy a statisztikák azt mutatják: a tíz legnagyobb szereplő a piac 90 százalékát uralja.
Amerikában mindenesetre jelenleg ellentétes tendencia érvényesül: az elmúlt hetek a pénz-
piaci alapok vagyonának apadását hozták. A tengerentúli befektetők ugyanis - főként George W. Bush újraválasztását követően - a részvény- és a kötvényalapokba helyezték át pénzüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.