BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Intervencióra kényszerült az EKB

Szóbeli intervencióra késztette hétfőn az Európai Központi Bankot (EKB) az elszabadult euróárfolyam: az uniós fizetőeszköz jegyzése 1999-es bevezetése óta a legmagasabb szintre, 1,300 dollár közvetlen közelébe emelkedett a nap közben. Az erős fizetőeszközt az elmúlt időkben nyíltan is támogató EKB részéről Jean-Claude Trichet elnök ezt már nem tűrte szótlanul és jelezte: a "brutális elmozdulások" nemkívánatosak a gazdaság számára.

A befektetők vették a lapot, és délutánra visszaszorították a jegyzést 1,290 dollárra, kedden pedig már ez alá a szint alá esett a kurzus. (Hétfőn a dollár árfolyama nem érte el a 190,00 forintot sem.) Ez azonban nem változtat a tényen, hogy az euró immáron 4,3 százalékot erősödött egy hónap alatt a dollárhoz mérten.

Az EKB ugyan most takarodót fújt, szakértők szerint azonban továbbra sem kizárt, hogy az euró az év végéig 1,300 dollár fölé erősödik majd. Ezt gátolhatja a Fed részben azzal, hogy valódi intervenció esetén az EKB segítségére siet: enélkül az európai bank egyedül nem lenne képes komoly eredmények elérésére, ugyanakkor az sem valószínű, hogy a Fed most éppen a dollár erősítésére költené pénzét. Segíthet a Fed akár már mai döntésével is, hiszen egy hónap után ismét ülésezni fog nyílt piaci bizottsága, ami az irányadó kamat szintjéről hivatott dönteni. Az elemzők többsége - bár nem meggyőző arányban - arra számít, hogy folytatódik a megkezdett kamatdinamika, és újabb 25 bázisponttal, 2,0 százalékra emelik az irányadó amerikai kamatot. Sőt a többség ezt követően még az idén egy újabb, ismét 25 bázispontos emelésre számít, így 2004-et akár 2,25 százalékon, az irányadó európai rátánál magasabban fejezheti be az amerikai alapkamat. Az infláció alacsony ütemmel ugyan, de ma már valóban feléledt a tengerentúlon, a munkanélküliségi mutató pedig moderáltan javuló dinamikát jelez. A javulás azonban egyelőre nem olyan ütemű, hogy mindez kényszerként hasson a Fed gondolkodására.

A kamatemelés lélektani fordulatot eredményezhet az általános befektetői magatartásban, de könnyen lehet, hogy érdemi hatása nem lesz az árfolyamra. A dollár gyengülése hátterében álló érvek ugyanis ennél nagyobb súlyúak: a fizetési mérleg hiányára például hosszú évek óta nem született olyan ellenszer, ami akár csak egy kicsit is hatásos lett volna.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.