BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Intervencióra készülve

Lassan egy éve már, hogy utoljára hallhattunk a Bank of Japannak (BoJ) a jen gyengítése érdekében megfogalmazott intervenciós terveiről, az ilyen irányú pletykák most ismét felütötték fejüket. Nem véletlen az időzítés: annak idején a 115,00 jen körüli dollárárfolyam is elegendő volt ahhoz, hogy a jegybank lépjen, most azonban négy éve nem látott erősségű, 103,00 jenes kurzussal kell szembenéznie az országnak. Az ázsiai deviza jelen pályájának csúcsát november 19-én érte el, akkor a dollár egysége 102,70 jent ért. Érdekességként megemlítendő, hogy tavaly júliusig a BoJ 9 ezer milliárd jen értékben interveniált - az idén márciusban befejezett pénzügyi évben összesen 33 ezer milliárd értékben adott el saját fizetőeszközéből -, ingerküszöbének alsó határa pedig kezdetben 115,00, később 110,00 jen környékén volt.

Azóta a helyzet lényegileg változott. A dollár egészen októberig nem szorult érdemben és tartósan 110 jen alá, így a japán jegybanknak sem volt miért aggódnia. A korábbi jenerősödést ráadásul nem kis részben az ázsiai ország gazdaságával szemben meglévő optimizmus táplálta, most azonban javarészt a tehetetlenség hajtja a jent, a befektetők pedig a japán GDP miatt aggódnak. Az erős jen ugyanis káros az exportra, amely pedig érdemi részét adja az ország növekedésének.

Az, hogy lesz-e fordulat, elsősorban a dolláron múlik. A BoJ egyelőre nem interveniált - legalábbis nem tudunk róla -, a jen azonban mégis gyengülni tudott egy cseppet. A dollár jelenleg 103,40 jen környékén mozog, ami elsősorban annak tudható be, hogy a piacon kezdték túladottként kezelni az amerikai fizetőeszközt. Ennek ellenére - jóllehet a dollár hetek óta tartósan és nagyobb mértékben esik, történelmi mélypontját egyre lejjebb tolva - elemzők továbbra is látnak teret a gyengüléshez. Az érdemi kérdésekben nincs változás az amerikai fronton és úgy tűnik, kívülről sem kap támogatást a zöldhasú. Addig azonban, amíg amerikai részről nem kezdeményeznek változásokat, a japán jegybanknak megmarad az a lehetősége, hogy szóban, majd ténylegesen is interveniáljon. Előbbit már megtette - a BoJ ismét aktívan figyeli a piaci folyamatokat -, az utóbbira azonban egyelőre várni kell.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.