BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nálunk is van jövőjük a keleti tárgyaknak

A keleti tárgyak vásárlói alapvetően három kategóriába sorolhatók - kezdi a helyzet ismertetését Móró Lajos, a Móró Antik tulajdonosa. Vannak, akik a feng shui láz kapcsán kaptak rá a keleti tárgyakra, vannak, akik lakberendezési vagy esztétikai szempontok alapján vásárolnak, és természetesen ennek a témának is megvan a maga gyűjtői köre. Ez a kör egyelőre elég szűk, ami különösen az aukciókon érezteti hatását, de a keleti tárgyak piaca egyértelműen felfutóban van. Az első világháború előtt nagy népszerűségnek örvendtek hazánkban ezek a tárgyak, de a második világháborút követően, ahogy a gyűjtés minden formája, ez is háttérbe szorult. Az árak ma még meszsze elmaradnak a Nyugat-Európában szokásosoktól, ami nagyon jó befektetéssé is teszi az ilyen típusú tárgyakat. Míg az elfogadottabb műfajhoz tartozók lassan elérik, vagy már el is érték a legfelső értékhatárt, ebben a témában még jelentős áremelkedésre lehet számítani. Ugyanakkor a keleti tárgyak igen nagy tapasztalatot kívánnak a vásárlótól és a kereskedőtől egyaránt. A keleti kultúrában egy szobor lemásolása nem hamisításnak, hanem a mester előtti tisztelgésnek minősül, és még az eredeti szignót is átmásolják. Ez nagyon megnehezíti az eredet megállapítását, leginkább stílusjegyek alapján lehet eldönteni, ki és mikor készítette az adott tárgyat. Az árak, ahogy minden régiség esetében, itt is igen széles skálán mozognak. Az apróbb tárgyaké általában nem haladja meg a 30 ezer forintot, s ezek nagyon kelendőek, főleg ha a feng shuihoz kapcsolódnak. A komoly művészeti értékkel bíró darabok ára 400-500 ezer forintnál kezdődik, de ha jó minőségűről van szó, akkor ezek is könnyen eladhatók. A problémás tételek a két árkategória közé eső tárgyak, mivel ezek ajándéknak már túl drágák, a gyűjtők fantáziáját viszont nem mozgatják meg.

Az afrikai tárgyak szintén karrierjük elején tartanak a magyar piacon. Ezek pár évvel ezelőtt még eladhatatlanok voltak, mostanában azonban egyre kelendőbbek, bár még inkább dekorációs céllal vásárolják, mint gyűjteményekbe. Ez azt is jelenti, hogy most még lehetőség van egy szép gyűjtemény összerakására, ami a szakmának kétszeres öröm lenne: nemcsak a tárgyak fogynának jobban, de igazi szakértője is lenne a témának, akihez, ha szükséges, szakmai tanácsokkal is fordulhatnának.

Az egzotikus tárgyaknál igen meghatározó faktor a divat. Az Utolsó szamuráj és Tarantino Kill Bill című filmje óta például hihetetlenül megugrott a szamurájkardok iránti kereslet - magyarázza Móró Lajos. Az érdeklődők azonban sokszor csalódottan távoznak, amikor megtudják, hogy egy egyszerűbb darab ára 3-400 ezer forintnál kezdődik, a különlegesebbekért pedig egymilliót is ki kell fizetni. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.